piątek, 23 grudnia 2022

Świąteczne prezenty dla pupila

Święta to czas, który cieszy chyba każdego. Zwierzaki mają ze Świąt taką samą frajdę jak dzieci. Dużo się dzieje, wokół jest wiele pięknych rzeczy, panuje rodzinna atmosfera, a z kuchni dobiegają wspaniałe zapachy. Domowe pupile chętnie asystują przy gotowaniu, smażeniu i pieczeniu, ale także przy ubieraniu choinki czy pakowaniu prezentów. Same nieraz coś dostają pod choinkę, bo przecież traktujemy ich jak członków rodziny.

Nie ma znaczenia, czy to mruczek, psiak, królik, chomik czy kanarek – należy do naszej domowej społeczności i razem z nami obchodzi Święta. Wśród produktów, które zawsze ogromnie cieszą, są oczywiście zabawki. Muszą być dopasowane do gatunku zwierzaka, jego charakteru i gustu. Na rynku w okresie świątecznym pojawiają się niezliczone oferty dla zwierzaków. Do zakupów warto podejść z głową, bo od ogromnego wyboru można dostać paraliżu decyzyjnego. Kupmy pupilowi coś pięknego, ale także praktycznego, co przyda mu się do zabawy, słodkiego lenistwa albo wypoczynku.

Świąteczne prezenty dla pupila

Rynek zoologiczny jest bardzo duży i doskonale dopasowuje się do świątecznych zapotrzebowań zwierzaków i ich właścicieli. Choć z zabawkami mają niewiele wspólnego, prawdziwym hitem prezentowym są elementy wyposażenia domu. Na co warto zwrócić uwagę?

Święta to czas kocyków w Mikołaje, choinki, prezenty czy renifery. Produkuje się je zarówno dla czworonogów, jak i dla ludzi. Te dla psiaków czy kotów są mniejsze, ale równie cieplutkie, miękkie i delikatne. Koniecznie zwróćmy uwagę, czy są z nietoksycznych materiałów, czy nie farbują, nie uczulają i nie pylą się. Niektóre materiały mają też tendencję do elektryzowania się i warto przed użyciem wypłukać je w płynie antystatycznym. Dobrej jakości kocyk nie skuli się w praniu i nie straci kształtu ani kolorów. Możemy nim wyścielić legowisko, ulubione miejsce na kanapie albo zrobić specjalne posłanie przy kominku. Mruczki docenią zaaranżowanie legowiska na parapecie, skąd będą mogły oglądać zimowy świat, z kolei gryzonie mogą hasać po takim kocu podczas wybiegu, warto wtedy zdecydować się na produkt z krótkim włosiem, aby nie zaplątały im się nogi.

Oprócz kocyków możemy zdecydować się na poduszki – równie miękkie, kolorowe i doskonałe do wtulania się. A jeśli chcemy zaszaleć, możemy wybrać całe świąteczne legowisko – docenią je zwłaszcza psiaki i mruczki. Pod klatkę z kanarkiem możemy włożyć świąteczną podkładkę lub matę, to samo dotyczy wybiegu dla gryzoni czy królików. Ważne jest, aby poza kwestiami estetycznymi brać pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo pupila.

Zabawki dla psów ↓

Świąteczne przysmaki dla zwierzaków

Przysmaki to coś, co spodoba się każdemu zwierzakowi, od psiaków i mruczków zaczynając, a na rybkach w akwarium kończąc. Wbrew pozorom nie muszą być tylko pożywieniem, bo w pakietach świątecznych smakołyki i zabawki są łączone w jedno, co gwarantuje jeszcze więcej radości.

Świąteczną wersją zabawki typu Kong są pyszności ukryte w pojemnikach w kształcie Mikołaja, choinki albo zimowej chatki. Zasada jest taka sama: trzeba trochę pogłówkować i potrenować, aby dostać się do ukrytych w przedmiocie fragmentów jedzenia. Możemy kupić gotowy zestaw, ale warto także wykorzystać taki Kong i ukryć w nim potem dokładnie to, co nasz psiak albo mruczek lubią najbardziej.

Gryzonie z kolei docenią specjalne jadalne tunele czy walce, w których wygryza się przejścia. Po spałaszowaniu pyszności smakołyk staje się ciekawym elementem wyposażenia klatki i zabawką w jednym. W ofercie są jadalne kostki z ziarnami (dla chomików czy koszatniczek), z dużą ilością siana i ziół (dla świnek morskich) albo z owocami i warzywami (docenią je zwłaszcza króliki). Dla szczurów możemy kupić coś podwieszanego albo trudno dostępnego, ponieważ te małe zwierzaki uwielbiają wyzwania i są bardzo zręczne. Ptaki z kolei ucieszy smakoszka w świątecznym klimacie. Nawet rybki mogą dostać pożywienie z pojemnika w świąteczny wzorek. Nie obrażą się też za puszczanie kolęd podczas jedzenia ( i nie tylko jedzenia): łagodne rytmy dobrze wpływają na ich samopoczucie i mają działanie uspokajające.

Zabawki dla psów ↓

Świąteczne zabawki dla pupila

Możemy też wybrać coś typowo zabawkowego, nasz zwierzak na pewno bardzo się ucieszy. Co mamy do wyboru?

Dla mruczków jest bogaty asortyment myszek, piórek czy piłek. Wszystko oczywiście w świątecznych barwach albo w świąteczne wzorki. Możemy też wybrać zabawkę grającą (może kolędy albo świąteczne piosenki-przeboje?) lub świecącą. Z tą ostatnią tylko nie przesadźmy, bo pupil może się wystraszyć nagłych rozbłysków. Wśród ciekawych prezentów są też specjalne maty do tropienia, które obudzą w naszym futrzaku tygrysa. Większość mruczków nie ucieszy się natomiast z ubranka świątecznego, bo w ogóle za przebieraniem nie przepadają. Oczywiście wiele zależy od charakteru pupila. Jeśli nam bardzo zależy, zawsze możemy sięgnąć po ozdobne akcesorium, jak na przykład świąteczna mucha. A potem mucha stanie się zabawką i tak też będzie dobrze.

Dla psiaka możemy wybrać piłkę albo specjalną linę do przeciągania. W ofercie są też świąteczne dyski, gumowe piszczące zabawki albo pluszaki. Zwłaszcza te ostatnie w połączeniu z nowym posłaniem albo milutkim kocem mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Psiak doceni też żwacze i specjalne gryzaki w świątecznych kształtach. A jeśli bardzo nam zależy, aby prezentował się świątecznie, możemy mu sprawić krawat w Mikołaje albo bałwany. Taki element stroju też można wykorzystać potem jako zabawkę – na przykład jako linę do przeciągania albo szmatkę do aportowania. Nie bądźmy zbyt poważni w Święta, przecież pupil chce się przede wszystkim dobrze bawić.

Gryzonie i króliki mogą dostać świąteczne wyposażenie klatki. Może to być nowa miska, poidło albo paśnik – wszystko oczywiście w świątecznych barwach. Bardziej oryginalnym pomysłem będą drabinki, pochylnie, hamaki czy kręciołki. Możemy też zbudować pupilowi świąteczny tor przeszkód z pyszną nagrodą na końcu. Jeśli chcemy zaszaleć, to mamy opcję kupienia gryzoniowi lub królikowi świątecznej szopki! I to nie byle jakiej, bo takiej, do której można swobodnie wchodzić i poczuć prawdziwego ducha Świąt.

Ptaki na pewno ucieszą się z nowej huśtawki, lusterka albo ciepłej wyściółki klatki. A może zrobimy prezent ptakom podwórkowym i zaaranżujemy im specjalny świąteczny domek-karmnik? Na pewno docenią taki gest, zwłaszcza w okresie silnych mrozów. Z kolei rybki mogą dostać świąteczny element wyposażenia akwarium. Kto powiedział, że Mikołaj nie może stać pod wodą, a choinka falować wraz z prądem? Zadbajmy o to, aby figurki i budowle były z nietoksycznych materiałów i żeby miały zakamarki, w których miło jest się schować.

Warto też pomyśleć o sobie! Może sprawimy sobie koszulkę ze zdjęciem ukochanego zwierzaka? Albo kalendarz, w którym uwiecznimy jego podobizny na każdy miesiąc? Rynek zoologiczny jest bardzo otwarty również na właścicieli, więc każdy znajdzie w te Święta coś dla siebie – zarówno na półce w sklepie, jak i pod choinką!   


Autor: Magdalen Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz