czwartek, 28 lipca 2022

Jaka jaszczurka na początek?

Egzotyczne zwierzęta od zawsze fascynowały ludzi. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce poznać je bliżej. Hodowla jaszczurek cieszy się coraz większą popularnością. Te sympatyczne zwierzaki mają jednak zwykle dosyć spore wymagania. Na szczęście wśród gadów znaleźć można również gatunki łatwe w hodowli, od których warto zacząć swoją przygodę z terrarystyką. Jakie jaszczurki są najlepsze dla początkujących?

O czym warto pamiętać przed zakupem jaszczurki?

Jaszczurki to jedne z najpopularniejszych gadów hodowlanych. Do grupy tej należy blisko 4000 gatunków, spośród których w hodowli najczęściej spotyka się: agamy, kameleony, gekony, scynki, legwany. Zwierzaki te budzą duże zainteresowanie ze względu na żywe kolory, egzotyczny wygląd i ciekawe zachowania. Często tacy pupile jawią się więc jako znacznie ciekawsi niż psy i koty, które utrzymuje większość miłośników zwierząt. Wiele osób kupuje gady również swoim dzieciom, zafascynowanym tak nietypowymi, nieco baśniowymi, towarzyszami. 

Warto jednak pamiętać, że decyzji o zakupie jaszczurki nigdy nie należy podejmować pod wpływem przelotnej mody, impulsu czy próśb dzieci. Jaszczurka, podobnie jak każde żywe stworzenie, potrzebuje odpowiedniej opieki. Wiele popularnych gatunków żyje nawet 15-20 lat, dlatego należy uwzględnić opiekę nad nimi w swoich dalekosiężnych planach.

By jaszczurka czuła się dobrze w środowisku domowym, musi mieć zapewnione optymalne warunki środowiskowe i właściwe żywienie. Na zdrowie gadów duży wpływ ma m.in.: temperatura otoczenia, wilgotność czy dostęp do promieni UV. Konieczne jest stałe monitorowanie tych parametrów. Każdy gatunek ma też swoje specyficzne potrzeby, które należy poznać jeszcze przed przyjęciem go pod swój dach. Niezbędne jest także znalezienie dobrego lekarza specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych – co zwłaszcza w mniejszych miastach nie zawsze jest proste. 

Jaszczurki wbrew pozorom często wymagają do życia sporej przestrzeni. Niektóre gatunki (np. legwan zielony) rosną bardzo szybko i osiągają pokaźne rozmiary ciała (nawet 1,5 m). Jeszcze przed wyborem jaszczurki domowej warto więc zastanowić się, czy w domowym otoczeniu znajdziemy miejsce na terrarium dla okazałego pupila. Powinniśmy liczyć się także z wymianą terrarium, gdy zwierzak już podrośnie.

Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę ze specyfiki zachowań jaszczurek. Gady utrzymywane w domach wciąż mają dziką naturę. Jako zwierzęta nieudomowione wykazują wrodzony strach przed człowiekiem. Nawet oswojone jaszczurki nigdy nie przypominają więc psów i kotów, które często same dążą do spędzania czasu i zacieśniania relacji z ludźmi. Istotą terrarystyki jest więc raczej możliwość obserwowania fascynujących zachowań dzikich zwierząt i zbliżenia się do natury niż bliski, bezpośredni kontakt z gadami. 

Jaszczurki dla początkujących – najlepsze gatunki

Choć hodowla gadów terrariowych to niełatwe zajecie, może przynieść wiele radości i satysfakcji. Swoją przygodę z jaszczurkami najlepiej rozpocząć jednak od gatunków łatwych w hodowli i odpornych, które wybaczą drobne błędy zdarzające się każdemu świeżo upieczonemu opiekunowi zwierzaków. Jaka jaszczurka na początek będzie dobrym wyborem? Do najpopularniejszych gatunków dla początkujących należą: 

Gekon lamparci (tygrysi)

Gekon lamparci uważany jest za jedną z najlepszych jaszczurek na początek. Gad ten osiąga rozmiar około 22-28 cm. Gekon lamparci cieszy się dużą popularnością ze względu na przyjazne usposobienie i nietypowe ubarwienie. Ciało tego gada jest żółte, pokryte brązowymi cętkami. Gatunek ten w naturze zamieszkuje głównie tereny pustynne, półpustynne i górskie zbocza – w Indiach, Iranie, Pakistanie, Iraku, Afganistanie. 

Gekony lamparcie uchodzą za jaszczurki łatwe w hodowli i oswajaniu. Są znacznie mniej płochliwe niż inne gatunki gadów. Nie mają dużych wymagań – wystarczy im terrarium o wielkości około 60 cm x 40 cm x 40 cm. W mieszkanku tych gadów powinna panować temperatura około 25-30℃ i wilgotność 40-50%. 

Jaszczurki te prowadzą naziemny tryb życia. Są aktywne głównie w nocy, dlatego należy zapewnić im liczne kryjówki, w których będą mogły schować się za dnia. Gekony lamparcie można karmić różnymi gatunkami owadów, m.in. świerszczami, karaczanami, mącznikami. Jaszczurki te żyją średnio 15 lat, ale w sprzyjających warunkach mogą dożyć nawet do 25 lat. 

Agama brodata

Kolejną interesującą jaszczurką dla początkujących jest agama brodata. Gatunek ten osiąga przeciętnie wielkość 35-50 cm. U agamy wokół grzbietu i brody występują charakterystyczne kolce. Jaszczurka ta pod wpływem temperatury i nastroju zmienia ubarwienie. W hodowli dostępnych jest kilka odmian barwnych, m.in. czerwona, pomarańczowa, żółta. 

W naturze jaszczurki te zamieszkują tereny trawiaste, stepy i tereny skaliste. Agamy brodate prowadzą dzienny tryb życia, dlatego ich terrarium powinno być oświetlane nawet przez 10-12 godzin na dobę. Jaszczurki te są samotnikami, dlatego mogą być utrzymywane w pojedynkę. 

Ze względu na spore rozmiary agamy wymagają terrarium o wielkości minimum: 120 cm x 60 cm x 60 cm. W ich mieszkanku powinny znaleźć się skałki i inne elementy do wspinaczki. Temperatura w terrarium musi oscylować w granicach 25-34℃, a wilgotność 50-60%. Agamy brodate spożywają zarówno pokarm zwierzęcy (owady), jak i roślinny (np. zioła). Jaszczurki tego gatunku w niewoli żyją zwykle do 10 lat.

Gekon płaczący

Gekon płaczący to niewielka jaszczurka dla początkujących. Ten mały gad nie należy do wymagających podopiecznych. W naturze gekon płaczący zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej, Południowej, Azji i Nowej Zelandii. Spotykany jest w tropikalnych lasach, na terenach piaszczystych oraz skalistych. Gatunek ten wyróżnia się zygzakowatym wzorem na grzbiecie.

Gekon płaczący osiąga wielkość zaledwie 10 cm, dlatego nie wymaga ogromnego terrarium. Bardzo lubi jednak się wspinać, więc warto wybrać dla niego mieszkanko typu wertykalnego. Terrarium dla pary gekonów płaczących powinno mieć minimum: 30 cm x 30 cm x 40 cm. Gekony płaczące są niezwykle zwinne i szybkie, dlatego w ich mieszkanku nie powinno zabraknąć kryjówek, skałek, lin i innych elementów do wspinaczki. 

W naturze gekony płaczące prowadzą nocny tryb życia – nie wymagają więc oświetlenia UV. Dla dobrego samopoczucia potrzebują jednak wysokiej wilgotności powietrza (60-80%) oraz temperatury w granicach 25-30℃. Gekony płaczące żywią się przede wszystkim owadami, które powinny stanowić podstawę ich diety również w niewoli.

Jaszczurki te są dosyć płochliwe, a przy tym mają delikatną budowę ciała – lepiej więc unikać ich łapania i brania do ręki. Gekony płaczące rozmnażają się w sposób partenogeniczny. Nie są wyjątkowo długowieczne – żyją około 5 lat. 

Anolis kubański

Zastanawiasz się, jaką jaszczurkę wybrać na początek? Bardzo dobrym towarzyszem dla początkujących terrarystów może okazać się anolis kubański. Ta zielona jaszczurka dorasta do 35-50 cm. Jest gatunkiem endemicznym – występującym wyłącznie na terenie Kuby. W naturze spotkać można ją w różnych środowiskach, m.in. na sawannach i w lasach.

Anolis kubański jest jaszczurką prowadzącą dzienny tryb życia. Potrafi sprawnie się wspinać po pionowych powierzchniach. Z tego względu potrzebuje wysokiego terrarium z licznymi konarami. Optymalna wielkość terrarium dla tej jaszczurki to około: 80 cm x 50 cm x 80 cm. 

Anolis kubański powinien być utrzymywany w temperaturze 25-28℃, przy wilgotności 60-70%. Terrarium dla tej jaszczurki musi być dobrze oświetlone i wyposażone w lampy UVB. Anolis kubański żywi się przede wszystkim owadami, ale jego dietę warto wzbogacać również owocami. W dobrych warunkach jaszczurka tego gatunku żyje 6-10 lat. 


Autorka: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz