piątek, 12 sierpnia 2022

Charakterystyka tłustogona afrykańskiego

Chomiki, szczury i myszy są jednymi z najczęściej hodowanych gryzoni. A jednak poza nimi istnieje przecież wiele innych gatunków, które równie dobrze nadają się do roli pierwszego domowego ulubieńca. Jednym z takich zwierzaków jest tłustogon afrykański. Co wiemy o tym wyjątkowym gryzoniu?

Tłustogon afrykański: nazwa i pochodzenie

Tłustogon afrykański to niewielki gryzoń zamieszkujący pustynne rejony Afryki Północnej, głównie zachodnią część Egiptu. Przedstawicieli tego gatunku można spotkać także w Libii, Algierii i Tunezji. W naszym kraju tłustogon jest jeszcze wciąż mało znany, a jego charakterystyczna nazwa budzi powszechną ciekawość. Skąd się wzięła?

Otóż wdzięczna nazwa gryzonia wzięła się właśnie od jego ogona, a mówiąc konkretniej od jego charakterystycznego wyglądu i budowy. W przeciwieństwie do innych gryzoni, takich choćby jak myszy czy szczury, ogon tłustogona jest dość krótki, gruby i masywny. Osiąga około 4-5 cm długości i pokryty jest delikatną skórą w dotyku przypominającą aksamit. Podczas gdy inne gryzonie używają swych ogonów do utrzymywania równowagi i wyrażania emocji, tłustogony wykorzystują je do magazynowania tłuszczu i innych składników odżywczych. Podobnie jak wielbłądy wykorzystują swoje garby.

Ma to związek ze środowiskiem i warunkami, w jakich przyszło żyć tym gryzoniom. Na pustyni temperatura utrzymuje się na poziomie 35-40oC w ciągu dnia, a pustynne burze i brak opadów deszczu sprawiają, że woda dostępna jest jedynie pod postacią porannej rosy.

Jak wygląda tłustogon afrykański?

Ogon jest bez wątpienia najbardziej charakterystyczną cechą tłustogona, ale warto wspomnieć również o innych, które odróżniają go od bardziej znanych gatunków. Zwierzaki ten osiągają długość około 15 centymetrów oraz wagę w granicach 40 gramów, choć zdarzają się i większe osobniki. Pyszczek tłustogona przypomina nieco lisi – głowa jest wydłużona, oczy duże i owalne a uszy nisko osadzone i skąpo owłosione.

Tłustogona charakteryzuje także krępa, okrągła budowa ciała. Łapy są dość płaskie, co pomaga gryzoniowi poruszać się po sypkim pisaku. Futerko jest gęste, miękkie i puszyste, w piaskowym odcieniu, który maskuje gryzonia i stapia go z podłożem.

Tryb życia i temperament tłustogona afrykańskiego

Tłustogony afrykańskie są raczej samotnikami, ale niekiedy ze względu na nieprzyjazne środowisko i trudne warunki życia zbierają się w niewielkie stada. Takie kolonie zamieszkują podziemne nory, głębokie na około 1 metr. Aktywne są głównie nocą, gdy temperatura otoczenia spada do około 15°C. Czasami żerują również rankiem i po południu.

W warunkach hodowlanych tłustogony mogą pozostawać aktywne przez całą dobę, jednak najbardziej ruchliwe robią się wieczorem i nocą. Zaleca się hodować je pojedynczo, ponieważ pomiędzy osobnikami często dochodzi do sporów i utarczek, a te mogą skończyć się poważnymi urazami, a nawet śmiercią słabszego osobnika. W stosunku do ludzi gryzonie są łagodne i przyjazne. Łatwo je oswoić, przyzwyczaić do dotyku i towarzystwa opiekuna. Tłustogony są też niezwykle ciekawskie i dość inteligentne, więc można uczyć je prostych sztuczek.

Czym karmić tłustogona afrykańskiego?

Tłustogony potrzebują diety dość zróżnicowanej i bogatej w białko zwierzęce. W naturze gryzonie te żywią się drobnymi owadami i pajęczakami, więc stałym składnikiem ich diety w hodowli powinny być żywe lub suszone owady. Najlepiej sprawdzą się larwy mącznika, larwy jedwabnika oraz świerszcze. Jeśli chcemy zapewnić pupilowi rozrywkę, warto podawać mu żywe owady, ponieważ da mu to okazję do polowania i zażycia większej dawki ruchu.

Tłustogon afrykański chętnie żywi się także białkami gotowanych jajek oraz twarogiem. W jego jadłospisie powinny zagościć nasiona i suszone rośliny, takie jak lucerna czy koniczyna. Podstawą diety tłustogona może być karma dla gryzoni, na przykład mieszanki ziaren dla chomików, myszy czy myszoskoczków.

Tłustogon afrykański: wymagania i pielęgnacja

Jak już wspomniano w warunkach domowych najlepiej trzymać jednego gryzonia, ponieważ zwierzaki te bywają agresywne wobec przedstawicieli swojego gatunku. Wymiary klatki dla jednego tłustogona powinny wynosić co najmniej 50x40 centymetrów. Klatka nie musi być wysoka, ponieważ tłustogony to typowe stworzenia naziemne, które słabo się wspinają. Najlepiej wybrać niskie, ale przestronne terrarium z głęboką warstwą ściółki, w której gryzoń będzie mógł kopać.

Jako podłoże do klatki tłustogona sprawdzi się drobny pellet drzewny, trociny lub piasek terrarystyczny. Pamiętajmy, że gryzonie te lubią kryć się w norach, więc w klatce nie powinno zabraknąć kryjówek, takich jak drewniane domki czy tunele. Jeśli zdecydujemy się na podłoże inne niż piach, pamiętajmy, by wstawić do klatki pojemnik z piaskiem. Tłustogony podobnie jak wiele innych gryzoni lubią kąpiele piaskowe, więc warto zapewnić im możliwość korzystania z nich. W warunkach hodowlanych, przy dobrej opiece i żywieniu tłustogon afrykański może żyć około 3-4 lata.


Autorka: Angelika Podgajna
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz