wtorek, 4 lutego 2020

Co zrobić z królikiem w trakcie zimowych ferii?

Co zrobić z królikiem w trakcie zimowych ferii?

Wyjazd na ferie zimowe może sprawiać nieco więcej kłopotu, gdy pod opieką mamy zwierzaka, nawet tak małego, jak królik. Krótki wypad na weekend to nie problem – pupil na pewno poradzi sobie sam przez dwa dni, ale jeśli w planach mamy dłuższy wyjazd, będziemy musieli zapewnić mu odpowiednią opiekę. Zobaczmy, co zrobić z królikiem w trakcie zimowych ferii, tak aby nasza nieobecność nie zaszkodziła zwierzakowi.

Opiekun dla królika – gdzie go szukać?


Spontaniczny weekendowy wypad na narty to z reguły nie problem. Królik na pewno da sobie radę sam, oczywiście pod warunkiem, że zostawimy mu większą ilość jedzenia i uzupełnimy wodę w poidełku. Problematyczne mogą być zwierzaki z tendencją do przejadania się, które natychmiast wyjadają wszystko, co znajdzie się w misce. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dozowniku na pokarm lub poprosić kogoś, by zaglądał do królika i uzupełnił jego miskę.

Opiekun dla królika będzie potrzebny zwłaszcza wtedy, gdy planujemy dłuższą eskapadę. W takiej sytuacji ktoś zdecydowanie powinien mieć oko na zwierzaka, odwiedzać go każdego dnia, dokarmiać i sprzątać jego klatkę. O pomoc można poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciela, którego królik zna i nie stresuje się w jego obecności. Najlepiej byłoby wybrać osobę, która zna się na opiece nad królikiem, ale jeśli nie mamy nikogo takiego, pamiętajmy, by zostawić opiekunowi dokładne instrukcje co do karmienia i pielęgnacji pupila. Jeżeli nasz zastępca woli zabrać królika do siebie, upewnijmy się, że spakowaliśmy całą niezbędną wyprawkę, tzn. klatkę, miski, poidło, domek oraz ulubione zabawki pupila. Znane akcesoria, przesiąknięte swojskim zapachem sprawią, że zwierzak szybciej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu i nie przypłaci przeprowadzki tak wielkim stresem.

↓ KLATKA DLA KRÓLIKA ↓Hotelik dla zwierząt – czy to dobry pomysł?


Co jeszcze możemy zrobić z królikiem w trakcie ferii zimowych? W razie potrzeby możemy skorzystać też z odpłatnej formy opieki nad pupilem, jaką oferują hoteliki dla zwierząt, a nawet niektóre przychodnie weterynaryjne czy inni prywatni hodowcy. Takich ofert jest całkiem sporo, na pewno uda nam się znaleźć je w internecie, na przykład na forach i grupach dla miłośników zwierząt. Za pobyt pupila w takim miejscu trzeba zapłacić, ale w zamian dostajemy profesjonalną opiekę i gwarancję, że królikowi nie stanie się nic złego podczas naszej nieobecności. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy nie znamy nikogo, kto mógłby należycie zająć się pupilem, a nie chcemy zostawiać go w niepewnych rękach.

Oczywiście taki hotelik czy hodowcę trzeba dobrze sprawdzić, zanim powierzymy im królika. Warto poczytać opinie, zasięgnąć porady osób, które już korzystały z takich usług. Dowiedzmy się także, jakie warunki panują w ośrodku, gdzie będzie przetrzymywany pupil i jakie inne zwierzaki aktualnie tam przebywają.

Czy podróż z królikiem to dobry pomysł?


Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro domkiem królika jest klatka, to przewożenie go z miejsca na miejsce nie powinno stanowić żadnego problemu. Dlatego wiele osób wyjeżdżających na ferie postanawia po prostu zabrać pupila ze sobą. Czy to dobre rozwiązanie? Wiele zależy od samego zwierzaka. Jeśli nasz pupil nie należy do strachliwych i od małego przyzwyczajaliśmy go do podróży samochodem, to wyjazd z nim rzeczywiście nie powinien stanowić problemu. Pamiętajmy jednak, że większość królików to stworzenia niezwykle płochliwe i czułe na bodźce docierające do nich z otoczenia. Podróż autem i zmiana środowiska to ogromny stres dla drobnego zwierzaka, który może nawet odbić się na jego zdrowiu. Z uwagi na to lepiej byłoby jednak zostawić go w domu i znaleźć opiekuna na zastępstwo.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI KRÓLIKA ↓ Jeżeli jednak decydujemy się na wyjazd na ferie zimowe z królikiem, postarajmy się dobrze do niego przygotować. W czasie jazdy samochodem wewnątrz klatki nie powinny znajdować się żadne ruchome akcesoria, które mogłyby zranić królika. Klatkę można też czymś przykryć, by do środka docierało jak najmniej bodźców. Pamiętajmy też o podróżnej wyprawce dla królika. W jej skład powinien wchodzić zapas karmy, miska i poidło, domek, ściółka na wymianę oraz ulubione zabawki zwierzaka.

↓ POKARMY VERSELE LAGA DLA KRÓLIKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © David-Prado - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz