czwartek, 30 stycznia 2020

Karmy bez zbóż dla psów

Karmy bez zbóż dla psów

Nie każdy psiak radzi sobie z białkiem pochodzenia roślinnego, a dokładniej - nie radzi sobie z nim jego układ pokarmowy. Kudłacze to przecież nade wszystko zwierzaki mięsożerne i zdarza się, że ich organizmy nie tolerują zbóż. Nie ma powodu do paniki, nie jest to wcale rzadka przypadłość i można z nią sobie łatwo poradzić, sięgając po produkty, które tego białka roślinnego zawierają jak najmniej. Jeżeli decydujemy się karmić psiaka gotową karmą, sięgnijmy po prostu po taką, która ma formułę bezzbożową. Warto o tego typu produktach wiedzieć coś więcej, a zwłaszcza o zaletach i ewentualnych wadach karm bez zbóż dla psów.


Dlaczego pies ma alergię na zboża?


Zboża nie są naturalnym składnikiem diety psiaków i dlatego mogą mieć z nimi problemy. Dlaczego? Przyjrzyjmy się jadłospisowi dzikożyjących psowatych, w tym przede wszystkim wilków. Ich pożywieniem są upolowane ofiary. To przede wszystkim mięso, a także narządy wewnętrzne, kości, mięśnie, ścięgna. Jedyna ilość produktów roślinnych, jakie trafiają do brzucha wilka, to właśnie te, które zjadła wcześniej ofiara (znajdowały się w jej żołądku). Nie ma tego zbyt wiele i do tego są już nieco nadtrawione. Wilki nie pogardzą też rybami albo zwierzęcym tłuszczem. Nie jedzą natomiast owoców ani warzyw jako takich, nie wspominając o poszukiwaniu ziaren. Ich organizmy do takiego pokarmu nie są przystosowane i dlatego mogą reagować uczuleniem. To samo spotyka naszych domowych pupili. Układ immunologiczny traktuje białko obecne w zbożach jako wrogie i przypuszcza atak. Zboża mogą też obciążać układ pokarmowy pupila, powodować wzdęcia, wymioty, biegunki. Każdy organizm reaguje przecież inaczej, a różnice między alergią a nietolerancją jakiegoś składnika bywają dosyć spore.

↓ ACANA KARMA DLA PSA BEZ ZBÓŻ ↓Po czym poznać, że pies nie powinien jeść zbóż?


Mamy problem ze stwierdzeniem, czy nasz psiak ma alergię na zboża, czy tylko nam się tak wydaje? Najważniejsza jest uważna obserwacja. Alergia pokarmowa potrafi mieć bardzo różne formy, nie zawsze klasycznie kojarzone z uczuleniem. Przykłady? Choćby zataczanie się i kłopoty z równowagą. Większość właścicieli natychmiast panikuje, że psiak ma poważne zaburzenia układu nerwowego, a czasami przyczyna jest bardziej prozaiczna (choć nie znaczy to, że należy ją ignorować, bagatelizowana alergia może wyrządzić w organizmie ogromne straty i doprowadzić do szoku). Większość psiaków wymiotuje, ma biegunkę albo bóle brzucha, ale niektóre zaczynają na przykład puchnąć w okolicach pyska (wtedy jeszcze jakoś daje się połączyć fakty) lub zupełnie gdzie indziej, choćby na łapach (i wtedy niezwykle trudno domyślić się, że chodzi o alergię). Nasz kudłacz może się też po prostu źle czuć, zrobić się ospały albo nie mieć energii. Alergie bywają mylone z infekcjami, atakiem pasożytów albo kłopotami hormonalnymi. Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie zabierzmy czworonoga do weterynarza.
Zalety i wady karm bezzbożowych dla psów

Zaletą karm bez zbóż dla psów jest przede wszystkim bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pupila. Nie zawsze chodzi o samą alergię. Zboża u niektórych kudłaczy mogą wywołać podrażnienia układu trawiennego, stany zapalne, a ponadto kukurydza, pszenica czy soja potrafią podnieść poziom cukru we krwi zwierzaka. Takie produkty bezzbożowe są również polecane psiakom bardzo aktywnym, które mają zapotrzebowanie na wysoką ilość białka. Czy są zatem jakieś wady takich karm bez zbóż dla psów? Otóż są. Tego typu pokarmy mogą okazać się bardzo ciężkostrawne dla kudłaczy nieprzyzwyczajonych do tak dużych ilości mięsa, a nade wszystko samej zawartości białka zwierzęcego. Nie najlepiej reagują na nie także pupile z wrażliwym układem pokarmowym, co może wydawać się nieco paradoksalne. Dlaczego zatem tak się dzieje? Jeśli bowiem psiak nie jest uczulony na białko roślinne, może ono wpływać lepiej na jego układ trawienny, niż mocno obciążające produkty stricte mięsne. Karmy bez zbóż dla psów są też droższe, a czasem nawet o wiele droższe niż tradycyjne produkty, ale ten argument akurat nie ma racji bytu w przypadku psiaków, które borykają się z alergią pokarmową – wówczas ich zdrowie jest o wiele ważniejsze niż aktualna kondycja portfela właściciela. Zawsze można też wybrać karmę bezzbożową z niższej półki cenowej.

↓ CARNILOVE KARMA DLA PSA BEZ ZBÓŻ ↓Karmy bezzbożowe dla psów


W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele produktów bezzbożowych. Zawsze sprawdźmy na odwrocie opakowania, czy skład rzeczywiście to potwierdza, bo zdarza się, zwłaszcza przy produktach niskiej jakości, że bezzbożowość to tylko slogan mający przyciągnąć uwagę, skład karmy jest jednak kompletnie inny. Warto sięgać po znane marki, które budzą zaufanie klientów. Karmy bez zbóż dla psów znajdziemy w ofercie takich marek jak Acana, Brit Care, Orijen czy Royal Canin. Niektóre karmy bezzbożowe mają też dodatkowe bonusy - pomagają poprawić kondycję futra, są dla psiaków po sterylizacji, wzmacniają układ pokarmowy albo podnoszą odporność. Dostaniemy też produkty dedykowane konkretnym rasom kudłaczy (na przykład buldogom francuskim). Zawsze wybierając karmę dopasowujmy ją też do wieku, wielkości oraz trybu życia zwierzaka.

↓ KARMY DLA PSÓW BEZ ZBÓŻ ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz