wtorek, 13 maja 2014

Jak karmić rybki akwariowe?

Jak karmić rybki akwariowe?
Regularne karmienie rybek należy do podstawowych obowiązków każdego akwarysty. Od jakości pokarmu zależy dobre zdrowie, samopoczucie i prawidłowy rozwój mieszkańców podwodnego świata za szklaną szybą. Ważne jest nie tylko rodzaj pożywienia podawanego, które im podajemy, ale również sposób w jaki to robimy. Jak zatem powinniśmy karmić rybki akwariowe?


Jaki pokarm powinniśmy podawać naszym rybkom, by były zdrowe?


Różne gatunki rybek mają różne preferencje pokarmowe, wykształcone podczas tysięcy lat ewolucji. Wśród mieszkańców akwarium znajdziemy takie, które odżywiają się pokarmem roślinnym, jak i takie, które wolą pokarm zwierzęcy, w tym również gatunki drapieżne, polujące na inne ryby i oczywiście są też rybki wszystkożerne.

Przy komponowaniu diety dla naszych podopiecznych powinniśmy zatem uwzględnić ich indywidualne upodobania względem pokarmu. Na szczęście bardzo szeroka oferta gotowych specjalistycznych pokarmów dla rybek akwariowych sprawia, że jest to łatwiejsze niż się wydaje. Najlepiej wybierać produkty znanych, renomowanych firm, które choć może są nieco droższe, ale za to są doskonałej jakości.

Jak często powinniśmy karmić nasze rybki?


Częstotliwość karmienia rybek akwariowych zależy od ich wieku. Młode osobniki, które są w okresie intensywnego wzrostu najlepiej jest karmić kilka razy dziennie. Dorosłym rybom wystarczy podawać pożywienie dwa razy dziennie.

Jak dużo pokarmu powinniśmy podawań naszym rybkom?


Jednorazowa porcja pokarmu dla rybek powinna być tak dobrana, by rybki zjadły ją w całości w ciągu 3-5 minut. Pamiętajmy, że niedojedzone resztki pożywienia opadają na dno i rozkładają się, zanieczyszczając akwarium.

Jak powinniśmy karmić nasze rybki, by wszystkie się najadły?


Różne rybki mają nie tylko różne preferencje względem rodzaju pożywienia. Cechuje je również różny sposób jego pobierania. Niektóre gatunki szukają pokarmu przy dnie, inne przy powierzchni wody, a jeszcze inne najchętniej żerują w toni wodnej. Rybki, takie jak tęczanki, rzucają się łapczywie na pożywienie, podczas gdy na przykład paletki nigdy nie śpieszą się przy jedzeniu.

Jeśli chcemy, by wszystkie nasze rybki były najedzone powinniśmy uwzględnić ich wrodzony sposób pobierania pokarmu. Jeśli tego nie zrobimy, może się okazać, że część mieszkańców zbiornika zjada zbyt wiele, a część zbyt mało.

Zwykle rybki w akwarium dobiera się ta, by miały podobny temperament, pozostaje więc kwestia zadbania o to, by najadały się i te, które pływają przy dnie, jak i te w toni wodnej i pod powierzchnią. I znów dostępne na rynku gotowe pokarmy dla rybek ułatwią nam zadanie. Istnieją bowiem produkty dedykowane dla rybek żerujących i przy dnie, i w toni wodnej, i przy powierzchni wody.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz