wtorek, 21 stycznia 2020

Jak karmić ryby w akwarium?

Samopoczucie ryb akwariowych zależy nie tylko od warunków panujących w zbiorniku, ale także od sposobu żywienia. Dostosowanie karmienia do potrzeb mieszkańców akwarium jest niezbędne, by mogły one cieszyć się dobrą kondycją i świetnym zdrowiem. O czym pamiętać, komponując jadłospis dla wodnych podopiecznych? Jak karmić ryby w akwarium?

Jaki pokarm podawać rybom akwariowym?


Choć mogłoby się wydawać, że ryby nie należą raczej do zwierząt wymagających skomplikowanego żywienia, nie można zapominać o ich specyficznych upodobaniach i wymaganiach. Mieszkańcy zbiorników akwariowych stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Wśród nich są zwierzaki mięsożerne, roślinożerne i wszystkożerne. Rodzaj przyjmowanego pokarmu jest ściśle związany z zapotrzebowaniem ryb na poszczególne składniki pokarmowe. Ryby mięsożerne potrzebują sporych ilości białka. Głównym składnikiem ich diety muszą być pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Z kolei w menu ryb roślinożernych powinny znaleźć się pokarmy wysokowęglowodanowe, obfitujące w spirulinę. Jadłospis ryb wszystkożernych musi być natomiast jak najbardziej urozmaicony – jest w nim miejsce zarówno dla mięsnych, jak i roślinnych przekąsek.

Pokarm trzeba ponadto precyzyjnie dobrać do zwyczajów pokarmowych mieszkańców zbiornika. Ryby pobierające pożywienie z powierzchni wody potrzebują pożywienia, które nie tonie od razu, lecz długo utrzymuje się w górnej strefie zbiornika. W ich przypadku dobrze sprawdzą się więc np. płatki. Dla ryb dennych przeznaczone są pokarmy opadające na dno zbiornika, w formie tabletek lub wafelków. Odpowiednie są też szybko tonące granulki. Z płatków i granulek mogą zwykle z powodzeniem korzystać także ryby pływające w środkowej części akwarium. W celu urozmaicenia diety mieszkańców zbiornika warto stosować pokarmy liofilizowane, mrożone i żywe. Wielkość wszystkich przekąsek musi być dostosowana do otworu gębowego pływających zwierzaków.


Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić w żywieniu ryb, jest wiek i stadium rozwojowe naszych podopiecznych. Narybek potrzebuje pokarmu rozdrobnionego, o wysokiej zawartości białka. Pasze wysokobiałkowe i dodatki dietetyczne (np. wit. E, C, nienasycone kwasy tłuszczowe) warto wprowadzić do diety tarlaków, przygotowujących się do rozrodu.

Na rynku dostępnych jest wiele pokarmów, które ułatwią nam zaspokojenie indywidualnych potrzeb naszych podopiecznych. Do jednych z najbardziej popularnych należą pokarmy wybarwiające zawierające karotenoidy. Rybom zestresowanym, po chorobie czy kwarantannie można serwować karmy podnoszące witalność i stymulujące odporność – o podwyższonej zawartości energii, wzbogacone przeciwutleniaczami lub beta-glukanem. W okresie wyjazdów przydadzą się pokarmy weekendowe, które rozpuszczają się stopniowo, dostarczając rybom odpowiednich porcji pokarmowych każdego dnia.

Jak często karmić ryby w akwarium?


Bardzo duży wpływ zarówno na zdrowie ryb, jak i warunki panujące w zbiorniku ma prawidłowy harmonogram karmienia. Podawanie mieszkańcom akwarium obfitych porcji pokarmu wielokrotnie w ciągu dnia wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Przekarmianie ryb może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a w konsekwencji znacznie skrócić życie naszych podopiecznych. W przypadku większości popularnych ryb akwariowych wystarczająca częstotliwość karmienia wynosi 1-2 razy dziennie. Nieco częściej należy karmić narybek i tarlaki. Zdrowym, dojrzałym rybom raz w tygodniu warto zorganizować głodówkę. Jest ona zalecana również w okresie kwarantanny i po wprowadzeniu nowych ryb do zbiornika.

W jaki sposób karmić ryby akwariowe?


Karmienie ryb w akwarium jest bardzo ważnym rytuałem dla każdego akwarysty. Nie może więc polegać jedynie na pośpiesznym wsypaniu pożywienia do zbiornika. Wygospodarujmy na nie trochę czasu i poobserwuje przez chwilę nasze ryby. Z czasem z pewnością zaczną rozpoznawać, kiedy nadchodzi czas karmienia i będą chętnie podpływać do naszej ręki. Ryby najlepiej karmić o stałych porach. Warto przy tym uwzględnić cykl świetlny w akwarium. Odczekajmy chwilę po włączeniu oświetlenia, zanim zaczniemy serwować pokarm. Rybom prowadzącym nocny tryb życia należy umożliwić żerowanie dopiero po zgaszeniu światła. Mieszkańcy zbiornika są bardzo wrażliwi na wszelkie zmiany zachodzące w ich środowisku, dlatego karmienia nie powinno się przeprowadzać bezpośrednio po podmianach wody.

Najważniejszą zasadą karmienia ryb w akwarium jest podawanie odpowiednich porcji pokarmowych. Jednorazowo powinno się serwować tylko tyle pokarmu, ile mieszkańcy zbiornika są w stanie zjeść w ciągu 3-5 minut. Jeśli pokarm pozostaje dłużej w akwarium, prawdopodobnie podajemy go zbyt dużo. Nadmiar pożywienia warto każdorazowo usunąć ze zbiornika – w innym wypadku będzie on dodatkowym źródłem zanieczyszczeń.

Zadbajmy również, by posiłki naszych podopiecznych były jak najbardziej atrakcyjne. Korzystajmy z różnych pokarmów, które pozwolą najeść się wszystkim pływającym zwierzakom. Rybom wszystkożernym podawajmy na przemian pokarmy zwierzęce i roślinne. Od czasu do czasu wprowadzajmy też żywieniowe urozmaicenia, które skutecznie pobudzą ryby do żerowania. Zawsze sprawdzajmy, czy wszyscy mieszkańcy zbiornika spożywają pokarm – brak apetytu może być pierwszym sygnałem choroby.Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Photozi - istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz