czwartek, 14 listopada 2019

Co zrobić, aby w ogrodzie zamieszkał jeż i czy można go oswoić?Jeże należą do najsympatyczniejszych zwierzaków odwiedzających przydomowe ogródki. Kolczaste stworzenia są nie tylko urocze, ale również bardzo pożyteczne. Jeśli chcemy, by na dobre zadomowiły się w naszej okolicy, musimy zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni. Jak zwabić jeża do ogrodu? Co zrobić, by czuł się u nas komfortowo?

 

Dlaczego warto zachęcić jeża do przebywania w ogrodzie?


Choć jeże należą do zwierząt dosyć pospolitych, spotkania z nimi zawsze budzą spore emocje. Na terenie Polski występują dwa gatunki tych owadożernych ssaków – jeż zachodni i wschodni. Naturalnym środowiskiem kolczastych zwierzaków są obrzeża lasów z bogatym podszyciem, zagajniki oraz zarośla. Jeże chętnie przebywają też w parkach i ogrodach znajdujących się na granicach wsi czy miast. Obszary te zwykle okazują się dla nich dogodne pod względem dostępności pokarmu oraz miejsc do zimowania. Częste wizyty jeży w ogrodzie są bardzo pożądane. Te miłe zwierzaki są jednymi z najskuteczniejszych tępicieli uciążliwych owadów (chrząszczy, pędraków) i ślimaków, wyrządzających spore szkody w uprawach roślin ozdobnych. Dodatkowo jeże z pewnością oczyszczą nasze podwórku z padliny. Wbrew dość powszechnej opinii nie będą natomiast podjadać dekoracyjnych roślin ani owoców. Nie powinniśmy też obwiniać kolczastych stworzeń o rozkopywanie grządek – choć potrafią kopać w ziemi, nie drążą podziemnych tuneli tak jak krety. Z obecności jeża w naszym ogrodzie możemy więc czerpać właściwie same korzyści.

Jak przystosować ogród do potrzeb jeża?


Aby jeż zamieszkał w naszym ogrodzie, musi jawić mu się on jako wyjątkowo atrakcyjne miejsce. Kolczaste zwierzaki preferują miejsca przypominające ich naturalne siedliska. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będą mogły bowiem znaleźć w nich smakowite pożywienie. Jeśli chcemy zachęcić jeża do przebywania w naszej okolicy, powinniśmy urządzić ogród na wzór naturalny. Kolczaste zwierzaki unikają raczej silnie przekształconych środowisk. Spodobają im się ogrody gęsto zarośnięte, z bujnymi krzewami, liściastymi drzewami i zróżnicowaną roślinnością. Na podwórku warto wygospodarować miejsce pozbawione naszej ingerencji. Łąka kwietna czy chaszcze wysokiej trawy z pewnością będą prezentowały się jeżom wyjątkowo kusząco. Ogród dla jeża powinien być prowadzony w sposób ekologiczny. Należy zrezygnować ze stosowania chemicznych środków ochrony roślin, preparatów zwalczających owady i gryzonie. Mogą one stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kolczastego gościa.

Jeże potrafią przecisnąć się nawet przez wąskie szczeliny. Nie warto jednak utrudniać im odwiedzin. W ogrodzeniu najlepiej pozostawić niewielki (10 cm) otwór, przez który zwierzak będzie mógł swobodnie wchodzić na teren podwórka. Należy unikać szczelnych ogrodzeń, wyposażonych w ostre elementy, które mogą stanowić dla jeża barierę.

Jeż na naszym terenie powinien czuć się bezpiecznie. Pamiętajmy, że wiele psiaków nie toleruje kolczastych zwierzaków i stara się je usilnie wypłoszyć. Jeżeli jeż upodobał sobie w naszym ogrodzie jakiś cichy zakątek, warto go odpowiednio zabezpieczyć przed czworonożnym pupilem.

Z ogrodu należy wyeliminować wszelkie potencjalne pułapki dla jeża. Warto usunąć głębokie pojemniki i siatki, w które zwierzak może się zaplątać. Jeśli mamy w ogrodzie oczko wodne, zadbajmy o jego odgrodzenie.

O jeżu warto pamiętać także podczas prac ogrodniczych. Zanim więc zabierzemy się do koszenia trawnika, upewnijmy się, czy w gęstych zaroślach nie kryje się sympatyczny zwierzak.

Jak przygotować schronienie dla jeża?


Niezbędnym elementem ogrodu przyjaznego dla jeża jest bezpieczne schronienie. Kolczasty zwierzak może korzystać z niego przez cały rok, choć szczególnie istotne będzie ono bez wątpienia w czasie zimy. Gdy temperatura na zewnątrz spada, jeże zapadają w stan hibernacji. Dzięki temu mogą bez szwanku przetrwać najtrudniejszy okres w roku. Do hibernacji zwierzaki przygotowują się poprzez spożywanie kalorycznego pożywienia, które pozowali im zmagazynować energię. Muszą też znaleźć zimową kryjówkę, zapewniającą temperaturę około 2-6℃.

Idealny domek dla jeża powinien mieć wymiary około 30 x 35 x 40 cm (wysokość x szerokość x długość). Najlepiej wykonać go z drewna sosnowego, o grubości 2,5 cm. Wejście do jeżowej rezydencji nie może być większe niż 20 x 15 cm. Wskazane jest, by do wnętrza prowadził krótki tunel. Domek dla jeża powinien stać w zacisznym miejscu, osłoniętym przez krzewy. Jego wejście najlepiej usytuować w odległości 10 cm od murka, dzięki czemu nie przedostanie się do niego żaden większy zwierzak. W pobliżu można też ustawić labirynt z cegieł. Zimowe schronienie dla jeża warto przed nastaniem mrozów wypełnić sianem. Można dodatkowo ocieplić je z zewnątrz naturalnymi materiałami. Jeże swoje zimowe legowiska budują z gałązek i liści. Warto więc jesienią, w miejscach, w których lubią przebywać, pozostawić im do dyspozycji sterty zgrabionych liści i stosy gałęzi. Materiały te świetnie sprawdzą się również jako izolacja termiczna domku jeża.

Czy można oswoić jeża mieszkającego w ogrodzie?


Wiele osób marzy o tym, by kolczasty gość był nie tylko pomocnikiem w pracach ogrodniczych, ale również ich towarzyszem. Oswojenie jeża to jednak nie najlepszy pomysł. Owadożerne ssaki prowadzą dosyć skryty tryb życia, a kontakty z ludźmi są dla nich tak samo niepokojące jak z polującymi na nie drapieżnikami. W obliczu spotkania z człowiekiem najczęściej przybierają charakterystyczną pozycję obronną – zwijają się w kolczastą kulkę. Jeży nie należy oswajać także z innego powodu. Gdy stają się zbytnio uzależnione od ludzi, nie potrafią już poradzić sobie na wolności. Nie można ponadto zapominać, że przetrzymywanie dzikich, rodzimych gatunków – poza sytuacjami, gdy trzeba udzielić im pomocy ¬– jest zakazane.

Co więc możemy zrobić, jeśli chcemy cieszyć się z towarzystwa kolczastego stworzenia, nie czyniąc mu przy tym krzywdy? Warto znaleźć w ogrodzie dobry punkt obserwacyjny, z którego będziemy mogli z oddali śledzić poczynania zwierzaka. Jeże prowadzą nocny tryb życia, dlatego możemy wieczorem wybrać się na spacer po ogrodzie. Dobrym pomysłem bywa też dokarmianie jeża w porze wiosennego przebudzenia. Stołówkę dla kolczastego ssaka możemy zbudować z cegieł przykrytych deską. W karmniku dla jeża warto pozostawić wodę, trochę surowego mięsa wołowego lub odrobinę mokrej karmy dla kota. Pożywienie najlepiej serwować wieczorem, przed rozpoczęciem żerowania przez zwierzaka. Wszelkie czynności konserwacyjne przy domku lub stołówce jeża powinniśmy przeprowadzać w rękawiczkach – nasz zapach może bowiem skutecznie zniechęcić kolczastego ssaka do przebywania w okolicy. Unikajmy bezpośrednich kontaktów ze zwierzakiem, a jeśli go zauważymy, starajmy się cicho i spokojnie oddalić. Bądźmy jednak wyczuleni na wszelkie sygnały, które mogą świadczyć o chorobie jeża. Jeśli jest aktywny za dnia, nie reaguje na bodźce, a na jego ciele widoczne są kleszcze, może wymagać pomocy medycznej.

Obserwacja życia jeża w ogrodzie często rozbudza fascynację tymi wyjątkowymi zwierzakami. Jeżeli chcemy bliżej je poznać, powinniśmy rozważyć zakup jeża pigmejskiego, który może być niezwykłym domowym pupilem.

↓ POKARM DLA JEŻA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Anney - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz