środa, 5 grudnia 2018

Najlepsza karma dla fretki


Fretki to niewielkie, cieszące się rosnącą popularnością zwierzaki. Biorąc pod uwagę wygląd, pupilom tym bliżej jest do takich domowych gryzoni jak chomik, koszatniczka czy świnka morska. Gdy jednak spojrzymy na menu tych małych drapieżców, okazuje się, że zdecydowanie bardziej przypomina ono jadłospis psa, a najbardziej kota. Czym więc powinna wyróżniać się najlepsza karma dla fretki?

Dieta fretki domowej


Fretki, jak przystało na drapieżniki, żywią się głownie mięsem. Stąd też podstawą menu naszych małych kompanów zawsze musi być białko zwierzęce. Ten najważniejszy żywieniowy składnik karmę dla fretek wypełniać powinien w około 40%. Kolejne miejsce i 20% składu pokarmu stanowić muszą tłuszcze. 

Karmiąc fretkę, pamiętać powinniśmy o tym, że układ pokarmowy tych zwierzaków nie daje sobie rady z trawieniem błonnika. Tym samym w pożywieniu nie powinno być go więcej niż 2%. Obecna w niektórych pokarmach soja, bądź kukurydza pełni funkcję niewnoszącego żadnych wartości odżywczych wypełniacza. Podobnie zbędne są fretkom warzywa, owoce, ziarna czy orzechy.


↓ KARMY DLA FRETEK ↓Czym karmić fretkę?


Podstawą pożywienia fretki domowej może być gotowa, dostępna w sklepach zoologicznych, dedykowana tym właśnie zwierzakom karma. Jeśli chcemy, by specjał taki sprostał wymaganiom żywieniowym naszego domowego pupila, zadbajmy o to, aby pod względem składu spełniał on wszystkie wspomniane powyżej kryteria.

Drugim ważnym elementem menu naszych małych kompanów jest surowe mięso. Fretce z pewnością do gustu przypadną wszelkie podroby, drób, jagnięcina, mięso wołowe bądź owcze. Do miski jej trafiać może również dziczyzna i wieprzowina – te jednak wpierw poddane powinny zostać obróbce cieplnej. Dziko żyjące fretki ofiary swe pochłaniają w całości. Znaczy to mniej więcej tyle, że nie oddzielają one mięsa, a tym samym konsumują też wnętrzności, kości i skórę. Takie urozmaicające dietę dodatki zapewnijmy też fretkom hodowanym w domach.

Czy fretce możemy serwować kocią karmę?


Niegdyś popularnym przysmakiem dla fretek były kocie karmy. Dziś w sklepach zoologicznych bez problemu zdobędziemy pokarm stworzony specjalnie z myślą o fretkach. Nie ulega więc wątpliwości, że to on właśnie dla maluchów tych będzie najlepszym kąskiem. Jeśli fretkę uraczyć chcemy jedzeniem innego domowego pupila, z pewnością zrezygnować powinniśmy z psich karm bogatych w węglowodany i błonnik. Wysokiej jakości karmy dla kotów oraz ewentualnie te psie przysmaki, które w całości bazują na mięsie, nie zaszkodzą maluchowi. Od czasu do czasu możemy więc fretce zaserwować i takie specjały. Zanim jednak to zrobimy, wnikliwie zapoznajmy się ze składem zamieszczonym na etykiecie.

Jak karmić fretkę?


Fretki nie da nakarmić się raz a porządnie. Syte śniadanie nie może być więc jedynym podawanym fretce posiłkiem. Gryzonie te preferują spożywanie niewielkich kęsów parę razy na dobę. Zadbać musimy więc o to, by dorośli pupile swobodnie skonsumować mogli 4 porcje jedzenia, osobniki młode i bardzo aktywne zaś nawet 6 porcji. Wychodząc z domu, fretce pozostawić możemy dostęp do suchej karmy. Świeże mięso dobrze jest zaś serwować zwierzakowi rano i wieczorem, tak żeby niezjedzone kęsy zbyt długo nie zalegały w misce.

Inną ważną kwestią, jeśli chodzi o menu fretek, jest jego różnorodność. Zwierzaki te łatwo przyzwyczajają się do podawanych im kąsków i kiepsko znoszą wdrażane przez nas zmiany. Od samego początku pupila przyzwyczajajmy zatem do różnorodnych smaków. Taka urozmaicona dieta nie tylko wyjdzie mu na zdrowie, ale i pomoże nam uniknąć strajków wówczas, gdy do jadłospisu włączyć będziemy chcieli nowe produkty.

↓ KARMY DLA FRETEK ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © dainic - stock.adobe.com

2 komentarze:

 1. Czy to prawda, że fretki nieprzyjemnie pachną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adrianie,

   Dziękujemy za Twoje pytanie. Tak, to prawda - fretki mają dość specyficzny zapach, dla niektórych wręcz nieprzyjemny.

   Pozdrawiamy,
   Telekarma.pl

   Usuń