czwartek, 19 stycznia 2017

Klatka dla szczura

Klatka dla małego gryzonia jest miejscem, w którym spędza on większość swojego życia. Stąd też decydując się na takiego domowego kompana, szczególnie pieczołowicie zadbać powinniśmy o przyjazne mu lokum. Oto parę kwestii, które przy zakupie klatki dla szczura warto wziąć pod uwagę.

 

Zadbaj o przestrzeń dla gryzonia – wybierz dużą klatkę!


Klatka dla szczura ma pełnić funkcję domu, a nie więzienia. To podstawowa wytyczna, której powinniśmy się trzymać! Szczur w swej rezydencji musi mieć miejsce na gniazdo, pojemniki z pożywieniem i zabawki. Dodatkowo nie może też mu zabraknąć przestrzeni na codzienne harce. Niestety, większość klatek dedykowanych szczurom posiada zbyt mały metraż. Jeśli nie uda nam się znaleźć odpowiedniego modelu, zawsze postawić możemy na lokum przeznaczone dla koszatniczek. Rozmiary takiego domku idealnie nadadzą się dla naszego pupila.

Klatka uwzględniająca szczurze upodobania


Szczury to zwierzaki, które uwielbiają być w ruchu, przy czym preferują one nie tylko biegi, ale i wspinaczkę. Decydując się na klatkę, wybrać musimy więc taką wersję, która naszemu milusińskiemu zapewni wystarczającą ilość przestrzeni i w poziomie, i w pionie. Szczur zachwycony będzie wielopoziomową rezydencją. Jeśli nie zapewnimy mu pięter połączonych drabinkami bądź zabawek umożliwiających doskonalenie alpinistycznych zdolności, ścianką wspinaczkową staną się pręty klatki. Zabawa taka niestety nie należy do najbezpieczniejszych. Tym podobnym manewrom na wysokościach uda nam się zapobiec, jeśli ściany szczurzej klatki będą posiadały pionowo, a nie poziomo zamontowane pręty.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI DLA SZCZURA ↓ 


 

Klatka dla szczura a bezpieczeństwo pupila


Czasem zdarza się, że właściciele trzymają szczury w szklanych akwariach. To najgorsza z możliwych opcji! Lokum takie nie zapewnia odpowiedniego poziomu wentylacji, przez co szybko gromadzi się w nim zbyt duże stężenie groźnego mocznika. Ponadto w „domku” takim zwierzakowi grozi też przegrzanie.

Zdarza się, że nie tylko boki, ale i dno szczurzej klatki wykonane jest z drutu. Podłoże takie może jednak ranić łapy naszego pupila. Plastikowa kuweta to opcja, która sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Dodatkowo można ją też łatwo wyciągnąć i porządnie wyczyścić.

Dla swego bezpieczeństwa nasz mały gryzoń nie powinien samodzielnie opuszczać swego lokum. Sprawne szczurze zęby dość łatwo mogą rozprawić się z plastikowymi prętami – z klatek wykonanych z takiego materiału lepiej więc zrezygnować. Samowolnym ucieczkom sprzyjać będą również klatki ze zbyt szerokim rozstawem prętów. Standardowa dobrze sprawdzająca się odległość między szczebelkami wynosić powinna 1-1,2 cm. Warto wybrać jeszcze szczelniej zabudowany model, gdy pupil nasz jest młodym bądź wyjątkowo małym zwierzakiem.

Przy zakupie klatki sprawdzić powinniśmy wszystkie znajdujące się w niej drzwiczki. Nie mogą one otwierać się przy puknięciu lub szarpnięciu. Szczury to wyjątkowo sprytne zwierzaki. Nasz mały milusiński szybko odkryje więc, jak niewiele trzeba, by wydostać się na zewnątrz.

Klatka dla szczura – rady dodatkowe


Klatka dla szczura musi być miejscem, w którym łatwo będzie nam utrzymać porządek. Mieszkańcy domków jednorodzinnych w ciepłe miesiące z powodzeniem mogą sprzątać ją na zewnątrz, często do dyspozycji mają też oni przestronne pomieszczenia gospodarcze. W bloku za sprzątanie zabieramy się w łazience. Dobrze jest, gdy klatka zwierzaka mieści się w wannie bądź pod prysznicem.

Klatki o gęsto usytuowanych prętach zdają egzamin nie tylko wówczas, gdy nasz domowy pupil jest jeszcze bardzo mały. Zabezpieczenie takie znakomicie sprawdzi się też, jeśli w domu mamy małe dzieci. Te uwielbiają wkładać palce do domków zwierzaków, to zaś często kończy się ugryzieniem.

Szczury wraz z wiekiem tracą kondycję. Starszemu pupilowi warto sprawić więc nowe, lepiej dostosowane do niego lokum. Dla dorosłych zwierzaków wysokość klatki może być ważniejsza niż jej długość. Sędziwe osobniki jednak nie będą już chciały wspinać się na wyższe piętra. Warto sprawić im wówczas parterowy domek z większą podłogową powierzchnią.

↓ KLATKI DLA SZCZURA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz