czwartek, 12 stycznia 2017

Adresówka dla psa

Sytuacja, w której znalazły się zagubione czworonogi jest z pewnością nie do pozazdroszczenia.  Smutne, stęsknione, samotne w wielkim mieście i z dala od ukochanego opiekuna. Jak spytać o drogę, jeśli nie zna się ludzkiego języka? Jak trafić do domu?  Położenie czworonoga wcale nie musi być jednak aż tak dramatyczne. Czasem wystarczy niewielki gadżet, by oszczędzić sporo stresu sobie i pupilowi. Powrót do domu może ułatwić naszemu psu adresówka!

Czym jest adresówka dla psa?


Adresówka dla psa to nic innego jak psi identyfikator przyczepiany do obroży. Wbrew pozorom nie jest to jedynie efektowny gadżet, lecz niezbędne wyposażenie każdego czworonoga. Wydaje nam się, że pilnujemy pupila jak oka w głowie, ale rzeczywistość często okazuje się nad wyraz zaskakująca. Psiaki uciekające w panice przed prawdziwym lub wyimaginowanym niebezpieczeństwem oraz te, które po prostu dały się ponieść instynktowi łowieckiemu, nie należą wcale do rzadkości. Niestety, gdy emocje już trochę opadną, zwierzaki dopiero orientują się, jak trudno będzie im znaleźć drogę do domu. Właśnie dlatego to my musimy na wszelki wypadek odpowiednio zabezpieczyć czworonoga. Adresówka to jasny sygnał, że błąkający się psiak nie został porzucony, lecz po prostu się zgubił i potrzebuje pomocy. Ten niewielki gadżet potrafi więc znacząco ułatwić poszukiwania, a czasami nawet przesądzić o losach zagubionego pupila.

Jaką adresówkę wybrać?


Adresówki dostępne są w najróżniejszych wzorach i kolorach. Z pewnością każdy widział identyfikatory w kształcie serduszek, kostek i psich łapek. Niektórzy decydują się na wersję minimalistyczną, czyli po prostu okrągłą lub prostokątną blaszkę. Inni wolą gadżety przypominające niemal dowód osobisty. Bez względu na to co wybierzemy, najważniejsze jest, aby była ona trwała, a napis nie uległ wytarciu. Informacje kontaktowe najlepiej więc wygrawerować. Innym rozwiązaniem jest zakup zamykanej adresówki. Karteczkę z danymi ukrywamy wtedy w środku, dzięki czemu jest ona dobrze chroniona przed różnego rodzaju czynnikami. Zamiast adresówki można też wybrać dla pupila specjalną obrożę z wyszytym na niej numerem telefonu. Ciekawym rozwiązaniem jest również identyfikator ze światełkiem. Przyda się, zwłaszcza jeśli wieczorami dużo spacerujemy z czworonogiem i potrzebujemy szybko zlokalizować naszego pupila.

Jakie dane powinna zawierać adresówka?


Adresówka musi przede wszystkim umożliwiać identyfikację zwierzaka i pozwolić szybko skontaktować się z jego właścicielem. Koniecznie trzeba umieścić na niej imię psa i nasz telefon kontaktowy. Niektórzy decydują się podać także adres, w razie, gdyby ktoś chciał odprowadzić zagubionego czworonoga do domu. Nie ma jednak potrzeby umieszczania takich danych na identyfikatorze – sam telefon w zupełności wystarczy. Psi identyfikator może posiadać też informację, że zwierzak został zaczipowany i wszelkich wskazówek na jego temat należy szukać w bazie danych, np. u lekarza weterynarii. Czasami sprawdza się wygrawerowanie apelu o oddanie psiaka lub prośby o pomoc. Wzmocnić przekaz może także informacja o nagrodzie, która czeka na znalazcę czworonoga.

Co zrobić, gdy zaginął nasz pies?


Czasami chwila nieuwagi wystarczy, by stracić pupila z pola widzenia. Nigdy nie należy jednak wpadać w panikę. Spokojnie rozejrzyjmy się wokół i zastanówmy się, gdzie mógł pójść. Pamiętajmy, że psiaki w kryzysowych sytuacjach mogą polegać także na swoich zmysłach. Nie bez znaczenia jest świetny zmysł powonienia, który pozwala tworzyć mapy węchowe podczas codziennych spacerów. Świetny słuch może za to pomóc zwierzakowi odnaleźć nas, jeśli będziemy go nawoływać. Najlepiej więc czekać na pupila tam, gdzie widzieliśmy go po raz ostatni. Jeśli czas mija, a bierne czekanie nie przynosi rezultatów, należy przemierzyć wszystkie trasy codziennych spacerów. Jeżeli i to nie pomoże, powinniśmy jak najszybciej rozwiesić ogłoszenia o zagubionym zwierzaku w najbliżej okolicy, a także umieścić je w internecie. Czasami czworonogi radzą sobie na własną łapę i samodzielnie odnajdują drogę do domu. Często pomagają im też wrażliwi na psią niedolę ludzie. Nie martwmy się więc na zapas – psiak wyposażony w adresówkę może wrócić do nas szybciej niż się tego spodziewamy.

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz