wtorek, 20 grudnia 2016

Budka dla kota

Budka to rodzaj zabudowanego legowiska, do którego wchodzi przez specjalnie wycięty otwór. Doskonale sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury spadają i nawet długowłose mruczki mogą zacząć marznąć w zwykłym legowisku. Taki produkt należy wybrać jednak z głową, aby mógł posłużyć nam przez dłuższy czas i nie stał się wyłącznie wylęgarnią brudu oraz nieprzyjemnego zapachu. Budkę dopasowujemy przede wszystkim do zapotrzebowań pupila, a dopiero w drugiej kolejności do własnych kryteriów estetycznych. Jeśli chcemy, aby zwierzak cieszył się nowym nabytkiem i chciał spędzać w nim czas, musimy dokładnie znać jego potrzeby i charakter.


Po co kotu budka?


Budka dla kota ma wiele plusów. Po pierwsze, zapewnia maksimum prywatności zwierzakowi. Może w niej spokojnie spać, nie przejmując się tym, co dzieje się w domu. Takie lokum to też doskonała miejscówka na relaks, zabawę, jak również na podglądanie reszty domowników. Po drugie, budka jest ciepła. Chroni pupila przed przeziębieniem się w okresie jesienno-zimowym, a do tego zabezpiecza przed przeciągami hulającymi po mieszkaniu. Nie oznacza to oczywiście, że nadaje się tylko na chłodną część roku. W lecie doskonale sprawdzi się na przykład wersja bardziej ogrodowa, w której mruczek może sypiać pod gołym niebem albo schronić się przed zbyt dużym upałem. Należy tylko pamiętać, aby wyjąć wtedy z niej wszystkie akcesoria ocieplające. Po trzecie, budka jest doskonałym rozwiązaniem dla kociaków i futrzastych seniorów. Kocie dzieci będą mogły bezpiecznie bawić się w jej wnętrzu lub przytulać do mamy, natomiast pupile w podeszłym wieku zaszyją się tam, aby nikt im nie przeszkadzał i nie chodził po głowie.

Budka dla kota – jak ją wybrać?


Przy wyborze legowiska najważniejszą sprawą jest jej rozmiar. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nasz pupil ledwo mieści się do środka, nieomal na ścisk, i nie może wykonać swobodnie żadnego ruchu ani się obrócić. To niewygodne i niezdrowe, dlatego lepiej wybrać coś większego. Dobry produkt to taki, w którym nasz mruczek zmieści się w pozycji siedzącej i stojącej, będzie mógł się też rozciągnąć i przewrócić na drugi bok. Druga ważna sprawa to materiał. Są budki wykonane z miękkich materiałów, z wikliny albo nawet z drewna. Wszystko zależy od tego, jak zamierzamy takowe lokum wykorzystać i gdzie ją postawimy. Zawsze wybierajmy jednak produkty najwyższej jakości, które dodatkowo okażą się wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie łudźmy się – nasz ulubieniec będzie drapał, podgryzał, a może nawet i kopał budkę (na przykład w trakcie zabawy). Musi być zatem porządnej konstrukcji. Uważajmy też na wszelakie ostre krawędzie i kanty. To niebezpieczne. Jeśli zależy nam na produkcie praktycznym, wybierzmy taki, który da się wyprać przynajmniej częściowo (zazwyczaj w środku jest specjalna poduszka, a samo obicie też może być łatwo zdejmowane). Lepsze okażą się oczywiście bardziej ochronne kolory.


 

Rodzaje budek dla kota


Na rynku są trzy podstawowe rodzaje budek: materiałowe domki, wiklinowe konstrukcje trochę przypominające zabudowane kosze oraz drewniane rezydencje ogrodowe. Czasami można trafić też na kartonowe modele.

Najbardziej popularne są materiałowe domki. Mogą mieć kształt kwadratu, prostokąta lub trójkąta, ze ściętym dachem. Są też wersje bardziej okrągłe. Wybór zależy od wielkości, rasy i charakteru naszego mruczka. Tego typu legowiska są bardzo przytulne, mięciutkie i ciepłe. Doskonałe na wielogodzinne wylegiwanie się i relaks. Raczej są to wersje domowe, chociaż oczywiście znajdziemy również domki ze wzmocnionym dnem, odpornym na wilgoć i brud, które możemy spokojnie wynieść na zewnątrz. Ten model występuje niemal we wszystkich kolorach i wzorach. Wiele z nich ma w środku specjalną poduszkę, którą łatwo jest uprać.

Wiklinowe kosze przypominają nieco transportery. Są zazwyczaj okrągłe lub półokrągłe. Warto je czymś wyścielić, bo wiklina może uwierać, a przez szczeliny między splotami dostaje się zimno. Takie modele są lekkie, praktyczne, trzeba tylko uważać, aby nie zniszczyły się zbyt szybko. Mruczki uwielbiają podgryzać wiklinę.

Drewniane modele, które przypominają coś pośredniego między budą, a domkiem, zostały stworzone do pobytów na świeżym powietrzu. Doskonałe na lato, kiedy nie potrzeba dodatkowego ocieplenia. Odporne na zniszczenia i deszcz, bardzo praktyczne i wielofunkcyjne produkty. Łatwo je przenieść lub, w razie potrzeby, wyczyścić. Zapewniają dużo prywatności zwierzakowi. Czasami są też modele podwyższane, do których wchodzi się po małej drabince lub schodkach. To doskonały pomysł, jeśli mamy pupila kochającego oglądać świat z wysokości.

Na rynku są też modele kartonowe. Lekkie i bardzo wygodne, mogą niestety gorzej wytrzymać uszkodzenia mechaniczne, niż reszta modeli. Są zaciszne, nie jest w nich zbyt gorąco, łatwo się je przenosi.

Bez względu na to, na jaką budkę się zdecydujemy, pamiętajmy, że ma odpowiadać przede wszystkim potrzebom naszego zwierzaka. Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo, dlatego weźmy pod uwagę także wiek pupila.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza