czwartek, 20 października 2016

Legowiska dla kotów

Domowe koty to istne leniuchy – zazwyczaj znaczną część dnia przeznaczają na smaczną drzemkę. Nasz mruczek będzie zatem prawdziwym szczęściarzem, gdy przypadnie mu w udziale wygodne i przytulne legowisko. Chcesz sprawić swemu pupilowi przyjemność? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, wybierając kocie łóżko.Dobierz rozmiar posłania do wielkości zwierzaka


Przytulne posłanie to takie, w którym można się przyjemnie umościć. Stąd wybierając się do sklepu, koniecznie pamiętać musimy o tym, jakiej wielkości jest nasz zwierzak. Nie zaszkodzi też zawczasu zaobserwować, czy spać woli on rozprostowany, czy też zwinięty w kłębek. Kot na swym legowisku musi mieć dość przestrzeni, by spokojnie się przeciągnąć. Z pewnością nie będzie on jednak zadowolony ze zbyt dużego łoża. Nasz mruczek poczuje się wygodnie i bezpiecznie dopiero, gdy wtuli się w ścianki swego posłania.

Kotu z pewnością doceni naturalne materiały


Nie tylko rozmiar, ale i materiał, z jakiego wykonane jest posłanie, w decydujący sposób wpłynie na to, czy zwierzakowi zakupiona przez nas sypialnia przypadnie do gustu. Najlepszą możliwą opcją są oczywiście w pełni naturalne tkaniny. Bawełna, wełna czy kapok dobrze sprawdzą się w roli surowca na pokrowiec, pierze zaś jako wypełnienie. Unikając sztucznych tworzyw, znacznie zmniejszymy ryzyko nieprzyjemnych alergii. Dodatkowo dość powszechnie używane syntetyczne poliestrowe wypełnienia szybko zbijają się i stają niewygodne.

Zadbaj o to, by zwierzak swobodnie mógł korzystać posłania


Legowisko często bywa ulubionym miejscem naszych domowych futrzaków. Za takie koty uznać mogą je jednak dopiero wtedy, gdy bezproblemowo korzystają ze swego lokum. Mruczki w ciągu doby przesypiają nawet 18 godzin. Zazwyczaj sjesta ich składa się z licznych krótkich drzemek, stąd wielokrotnie wchodzić i wychodzić muszą one ze swego posłania. Dla starszych kotów i dla malutkich kociaków wykonywanie tych manewrów w pewnych sytuacjach bywa nieco problematyczne. Niektóre otwarte legowiska posiadają dość wysokie ścianki. Dobrze jest więc wybrać taki model, w którym część obramowania została obniżona, tworząc wygodne dla kota wejście.


 

Postaw na legowisko, które łatwo jest utrzymać w czystości


Z naszego punktu widzenia najlepszym posłaniem będzie te, które bez problemu wrzucić można do pralki. Takie proste rozwiązanie sprawi, że kocie legowisko uda nam się uchronić nie tylko przed mało schludnym wyglądem, ale też przed bakteriami, pchłami i nieprzyjemnym zapachem. Wybierając posłanie warto kupić zatem takie, z którego zdjąć można pokrowiec. Wyczyszczenie kociego łóżka nie powinno wówczas przysporzyć nam zbyt wielu problemów.

Znajdź odpowiednie miejsce na posłanie dla kota


Zakup porządnego legowiska to dopiero połowa sukcesu. Jeśli chcemy, by spełniało ono swą funkcję, musimy umieścić je w dobrym miejscu. Koty to zazwyczaj prawdziwe piecuchy. Szczególnie po nastaniu jesiennych i zimowych chłodów lubią takie zakątki, w których wygrzewać mogą się w promieniach słonecznych. Pamiętajmy jednak, że w kwestii wyboru adekwatnego lokum najważniejsze są indywidualne preferencje. Dobrze jest więc wpierw podpatrzeć zwyczaje zwierzaka i do nich dopasować zarówno typ legowiska, jak i przeznaczone na nie miejsce.Dla kota, który lubi zwijać się w kłębek na grzejniku lub parapecie, dobrym pomysłem będzie taka leżanka, którą z łatwością zamontować można wprost na kaloryferze. Jeśli czworonóg nasz preferuje drzemkę w ustronnym, cichym miejscu strzałem w dziesiątkę okaże się z kolei zamknięta budka ulokowana z dala od zgiełku. Dla ciekawskiego, lubiącego obserwować okolicę zwierzaka najlepszym pomysłem wydaje się zaś legowisko z przyssawkami na szybę lub postawione w centralnym miejscu kocie drzewko.

Dlaczego warto zatroszczyć się o przytulne lokum dla kota?


Dobre samopoczucie domowego pupila dla większości właścicieli jest sprawą priorytetową. W końcu zależy nam na tym, by nasz ukochany czworonóg mógł smacznie zjeść, przyjemnie się pobawić i dobrze wyspać. Dodatkowo należyta troska o podstawowe potrzeby zwierzaka sprawi, że nie będzie on dostarczał nam niepotrzebnych problemów. Kociak pozbawiony przytulnej sypialni z pewnością na własną łapę zabierze się za poszukiwania odpowiedniego dla siebie lokum. Niestety w takiej sytuacji ranking wygrywa zazwyczaj półka z ręcznikami bądź wypełniona ubraniami szafa.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz