poniedziałek, 3 października 2016

Szampon dla psa

Jak okazuje się, nie tylko w drogeriach alejki z szamponami przyprawić potrafią o prawdziwy zawrót głowy. Również sklepy zoologiczne oferują nader bogaty asortyment pozwalający pielęgnować sierść i skórę naszych ukochanych czworonożnych pupili. Jednak wbrew pozorom, tak bogaty wybór, wcale nie ułatwia nam sprawy. Dlatego decydując się na środek do kąpieli powinniśmy przede wszystkim kierować się indywidualnymi potrzebami naszego zwierzaka, a nie marką czy przykuwającą oko etykietą.


Chcesz wybrać dobry szampon dla psa? Przeczytaj etykietę!


Szampony dla psów, podobnie zresztą jak i te, których na co dzień sami używamy, wcale nie muszą być wybuchową mieszanką chemiczną. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest postawić na to, co zaoferować może nam sama natura. Niektóre szkodliwe dodatki można zauważyć już gołym okiem. Nasz niepokój powinny wzbudzić więc wszystkie płyny o syntetycznym, niemal fluorescencyjnym kolorze. Sztuczne środki barwiące z pewnością nie ulepszają kosmetyku. Dodatkowo, to właśnie one, często sprzyjają rozwojowi nowotworów i innych chorób. Kolejną zbędną atrakcją w szamponie dla psa jest sztuczny zapach. Powodować może alergie, bóle głowy, a nawet mdłości. Szkodliwe są również parabeny, oleje mineralne powstające na skutek przeróbki ropy naftowej, chlorek benzalkoniowy czy laurylosiarczan sodu. W skrócie: im bardziej naturalny skład, tym lepiej!

Zapachowy szampon dla psiaka


Czasem zdarzają się sytuacje, w których dobrze jest sięgnąć po psi szampon o wyrazistym zapachu. Niektóre domowe czworonogi zawzięcie szukają okazji ku temu, by podczas spaceru niepostrzeżenie wytarzać się w rozmaitych „wonnych” specyfikach. Z amatorem takich rozrywek bezzapachowy szampon może nie dać sobie rady. Zdecydowanie lepiej jest wówczas wybrać preparat o wyrazistej woni – taki, który nie tylko zamaskuje, ale i na dobre usunie drażniący nasze nozdrza fetor. Z pomocą przyjdą nam szampony wzbogacone o naturalne olejki eteryczne.

Szampon dla białego czworonoga


Jeśli naszym domowym pupilem jest biały owczarek szwajcarski, dog argentyński, bądź jakikolwiek inny psiak posiadający futro w śnieżnobiałym odcieniu, warto wówczas wybrać szampon stworzony z myślą o takich właśnie zwierzakach. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki na naszym bielusieńkim czworonogu pozostawić mogą żółte przebarwienia. Tylko dobry preparat zminimalizuje żółknięcie, blaknięcie oraz nada sierści zdrowy i naturalny połysk.Szampony przeciw pchłom i kleszczom


Niektóre z dostępnych na rynku psich szamponów wzbogacone są o substancje chroniące nasze czworonogi przed inwazją pcheł i kleszczy. Tak naprawdę, preparaty te są w stanie uporać się tylko z dorosłymi pasożytami, które zagnieździły się już w futrze zwierzaka. Dlatego też, szampon z całą pewnością nie może więc być jedynym stosowanym środkiem ochronnym. Wraz z przeciwpchelną obrożą, sprayem bądź kroplami stanowić będzie on jednak idealny duet.

Pielęgnacja sierści szczeniaka


Skóra, sierść, a także oczy małych psiaków są szczególnie delikatne, a przez to narażone na podrażnienia. W przypadku szczeniąt dobrze jest więc postawić na formuły specjalnie dedykowane psim juniorom. Skład takich szamponów często dobrany jest tak, aby działać łagodząco i przeciwzapalnie. Funkcje tę doskonale spełnić potrafi alantoina. W roli naturalnego środka natłuszczającego dobrze sprawdza się zaś olej rycynowy. 

Dobierz odpowiedni szampon dla swego zwierzaka


Z wyborem szamponu dla psów jest trochę tak, jak z wyborem szamponu dla ludzi. To, co służy jednemu, innemu wcale nie musi wyjść na zdrowie. Dla psów z szybko przetłuszczającą się sierścią dobre będą preparaty, które sprawnie usuną nadmiar sebum. Zupełnie innej pielęgnacji wymagać będą zwierzaki o przesuszonym futrze i podrażnionej skórze. W tym przypadku niezbędny okaże się taki środek, który zachowując naturalny łój, jednocześnie nawilży oraz ukoi naskórek. Aloes, płatki owsiane i witamina E wspaniale poradzą sobie z takim wyzwaniem.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz