sobota, 24 października 2015

Spacer z psem po lesie

Spacer z psem po lesie

Spacer z psem po lesie to ogromna frajda. Pupil biega, cieszy się, czuje się wolny. Czy taka przyjemność może być jednak niebezpieczna? Czy wolno spuszczać czworonoga ze smyczy?

Wielu właścicieli psów nie wie, jak poprawnie zachowywać się w lesie. Większość z nich spuszcza zwierzęta ze smyczy, nie zastanawiając się, czy jest to dobre czy nie. Zanim więc postanowicie zabrać pupila na spacer do lasu, musicie wiedzieć kilka rzeczy:

  1. Pies nie może biegać luzem po lesie. Musi być albo na smyczy albo w kagańcu. Za swobodne bieganie pupila możemy zapłacić aż 500 złotych. Oprócz tego, czworonóg bez nadzoru, może zaatakować leśne zwierzęta. Nawet jork może stać się zagrożeniem dla sarny.
  2. Pies jest narażony na zestrzelenie przez myśliwych. Niestety, nie możemy być pewni, że las, do którego chodzimy z pupilem, jest wolny od myśliwych. Mogą oni pomylić Naszego czworonoga z np. sarną i zestrzelić go. W internecie krąży wiele zdjęć ukazujących zestrzelone lub zatrzaśnięte we wnykach psy. 
  3. Nie do każdego lasu można wejść z psem. Zanim więc postanowimy zabrać pupila na spacer, sprawdźmy w internecie, czy na pewno możemy to zrobić. 
  4. Na spacer z psem zawsze zabierajcie komórkę. Jeśli niestety stanie się tak, że Nasz czworonóg zrani leśne zwierzę, zadzwońmy po weterynarza lub powiadommy leśniczego. Dzięki temu, możemy uratować to bezbronne istnienie lub ulżyć mu w cierpieniu.

Postrzelenie psa przez myśliwego


Niestety, zdarza się, iż na spacerze z psem w lesie, pupil zostaje postrzelony. Mimo, iż nie powinno tak się stać, przepisy uwzględniają pewne wyjątki:

Art. 6. 1. Zabrania się zabijania zwierząt, z wyjątkiem: 
3) konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, 
4) działań niezbędnych do usunięcia poważnego zagrożenia sanitarnego ludzi lub zwierząt, 
5) usuwania osobników bezpośrednio zagrażających ludziom lub innym zwierzętom, jeżeli nie jest możliwy inny sposób usunięcia zagrożenia.

Istnieją więc wyjątki, które pozwalają na zestrzelenie psa. Warto pamiętać, iż myśliwy może uznać samotnie biegającego czworonoga za zagrożenie – nie tylko dla leśnych zwierząt, ale również dla siebie. Nie mamy więc wpływu na to, co dzieje się z Naszym czworonogiem, gdy biega w dużej odległości od Nas. 

Uwaga!!! Jeśli Wasz pies oddali się od Was i żadne wołania nie pomagają, zostańcie w miejscu, w którym jesteście. Pupil będzie bowiem szukał Was tam, gdzie ostatnio byliście razem. Po zapachu odnajdzie drogę.

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz