sobota, 10 października 2015

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach u psa

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach u psa

Każdy właściciel psa powinien znać podstawy pierwszej pomocy. Dzięki temu, może uratować zdrowie a nawet życie swojego czworonoga. 

Krwotok


Dezynfekujemy krwawiące miejsce i zakładamy czysty (jałowy) opatrunek uciskowy, najlepiej z gazy, waty oraz bandaża (opaski uciskowej lub innego, dostępnego materiału). Jeśli jednak nie możemy założyć opatrunku lub, mimo jego nałożenia, z rany nadal się sączy, nakładamy szeroką opaskę uciskową powyżej miejsca krwawienia (to zmniejszy krwotok). W ciągu maksymalnie 2 godzin od zrobienia opatrunku, należy zgłosić się z pupilem do weterynarza.

Poparzenie


Poparzone miejsce należy przez kilka lub kilkanaście minut polewać chłodną wodą. Nie wolno smarować rany, w szczególności tłustymi produktami. By nie dopuścić do zakażenia, należy udać się z pupilem do weterynarza.

Odmrożenie


Odmrożone miejsce należy rozetrzeć dłońmi lub położyć na nie ciepły okład. Bardzo ważne jest, by nie traktować rany gorącym okładem. To może doprowadzić do infekcji lub nawet amputacji odmrożonej kończyny. 

Zaburzenia oddychania


Jeśli zauważymy, iż pies przestaje oddychać (jego klatka piersiowa się nie rusza, sinieje język), należy:
  1. Udrożnić drogi oddechowe, czyli usunąć ciała obce, krew lub wymioty z gardła i jamy ustnej pupila.
  2. Wyciągnąć psu język na zewnątrz.
  3. Zamknąć jamę ustną.
  4. Złożyć dłoń w rurkę i przyłożyć ją do otworów nosowych czworonoga. Dmuchnąć w nią dwa razy (tak jak w przypadku resuscytacji człowieka). Jeśli po ok. 7 sekundach pies nie zacznie oddychać, rozpoczynamy sztuczne oddychanie (w tempie 10 – 20 razy na minutę). Nie wolno wdmuchiwać zbyt dużej dawki powietrza, ponieważ może to uszkodzić płuca pupila.
  5. Po całej procedurze, należy zabrać psa do weterynarza, by sprawdzić jego stan zdrowia.

Zatrzymanie krążenia


W przypadku ustania akcji serca u pupila, należy rozpocząć jego masaż:
  1. Uciskamy dłonią klatkę piersiową i wykonujemy 2 wdechy oraz 15 ucisków serca. W przypadku małych psów, robimy to ok. 120 razy na minutę, a u dużych – ok. 100 razy na minutę.
  2. Po wszystkim udajemy się do weterynarza.

Złamanie


Jeśli złamanie jest otwarte, dezynfekujemy ranę i zakładamy jałowy opatrunek. Następnie unieruchamiamy kończynę oraz 2 stawy znajdujące się obok miejsca złamania.

Jeśli złamanie jest zamknięte, musimy usztywnić kończynę.

W obu przypadkach, możemy sami skonstruować szynę, która usztywni złamanie. Wystarczy kawałek patyka (nieostrego) i kawałek bandaża lub dowolnego materiału (najlepiej czystego). Kładziemy złamaną kończynę na patyk i obwiązujemy. Następnie ostrożnie wkładamy psa do samochodu i wieziemy do weterynarza.

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz