poniedziałek, 17 listopada 2014

Zakładamy akwarium

Zakładamy akwarium
Wydawać by się mogło, że założenie akwarium jest trudne i skomplikowane. Jest to jednak łatwiejsze niż się wydaje, trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad. Najważniejsze jest to, by się nie śpieszyć i wszelkie pracę z tym związane rozłożyć w czasie.

Jakie rybki chcemy hodować?


Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć sobie zanim kupimy zbiornik i wszystkie potrzebne akcesoria. Chcemy przecież, by nasze rybki dobrze się u nas czuły i były zdrowe, prawda? Powiśmy zatem wiedzieć, czego potrzebują do szczęścia. Niektóre potrzebują bardzo dużo przestrzeni, inne specyficznego pokarmu, itd.

Gdy poznamy wymagania interesujących nas ryb, będziemy wiedzieli, czy potrafimy stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Niewykluczone jest to, że będziemy musieli porzucić myśl o kupnie niektórych gatunków, choćby dlatego, że nie będziemy mieli gdzie postawić odpowiednio dla nich dużego akwarium.

W dzisiejszych czasach zdobycie informacji na temat wymagań i zachowania interesujących nas gatunków rybek akwariowych nie jest trudne.  W księgarniach znajdziemy dużo książek, a w internecie mnóstwo stron o tej tematyce. Warto również odwiedzić najbliższy sklep zoologiczny, w którym jest dział akwarystyczny i porozmawiać ze sprzedawcą.

Kupujemy akwarium i niezbędny sprzęt


Gdy już wiemy, jakie rybki chcemy i możemy hodować, powinniśmy wybrać odpowiedni zbiornik i wszystkie potrzebne akcesoria. Samych rybek jeszcze nie kupujemy. To często popełniany przez początkujących akwarystów błąd. Muszą przez to w pośpiechu zakładać akwarium, a jak to sobie wcześniej powiedzieliśmy: „co nagle, to po diable”.

Zakupione akwarium ustawiamy w wybranym miejscu, zalewamy całkowicie wodą i pozostawiamy przynajmniej na dobę. Jest to tak zwana próba szczelności – w ten sposób sprawdzamy, czy zbiornik nie przecieka, co czasami się zdarza. Lepiej stwierdzić to na tym etapie, niż po całkowitym urządzeniu akwarium.

Planujemy wystrój akwarium


Wybierając zbiornik i sprzęt do niego, dobrze jest zorientować się, jakie elementy dekoracyjne  można dostać w sklepie – korzenie, kamienie, żwirek, itd. Przyda się to przy projektowaniu wystroju wnętrza naszego akwarium. Taki projekt warto sporządzić, choćby dlatego, że dzięki niemu unikniemy wydawania pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Przede wszystkim jednak ułatwi nam to stworzenie ładnego zbiornika, w którym panują idealne warunki dla naszych rybek.

Montujemy sprzęt i układamy elementy wystroju akwarium


Jeśli próba szczelności wypadła pomyślnie, możemy przystąpić do urządzania zbiornika. Prace zaczynamy od jego dokładnego umycia czystą wodą, bez żadnych środków chemicznych. Następnie przyklejamy do tylnej szyby tło. Gdy klej wyschnie, najpierw układamy na dnie warstwę czystego żwirku (wypłukanego pod bieżącą wodą), a później pozostałe elementy dekoracji, czyli kamienie, korzenie, itd.

Na koniec montujemy grzałkę, filtr i termometr. Kiedy się już z tym uporamy, nalewamy wodę, do której dodajemy porcję uzdatniacza. Następnie nakładamy pokrywę, włączamy grzałkę, filtr i światło i pozostawiamy akwarium w spokoju przynajmniej przez dobę, by woda się nagrzała. Często zdarza się, że tuż po założeniu woda w zbiorniku mętnieje, co jest spowodowane gwałtownym rozwojem pierwotniaków. Nie musimy się tym specjalnie przejmować, ponieważ zmętnienie zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach. Jeśli to nie nastąpi możemy użyć odpowiedniego preparatu.

Sadzimy rośliny


Gdy temperatura w akwarium osiągnie odpowiedni poziom, możemy posadzić rośliny. Do filtra wlewamy porcję bakterii nitryfikacyjnych i w takim stanie pozastawiamy akwarium przynajmniej na tydzień.

Wpuszczamy rybki


Po tygodniu, gdy w zbiorniku nie dzieje się nic niepojącego, czyli woda jest klarowna, a glony nadmiernie się nie rozwijają, możemy wpuścić rybki. Najlepiej jednak nie wszystkie jednocześnie – wpierw gatunku mniej wymagające.Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz