poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Jak opiekować się kotem i psem po kastracji?

Jak opiekować się kotem i psem po kastracji?
Kastracja jest jak dotąd najlepszym sposobem zapobiegania niepożądanym ciążom u psów i kotów. Sam zabieg nie jest trudny do przeprowadzenia, a po operacji zwierzę szybko odzyskuje formę i dalej wiedzie szczęśliwe życie. Czy kastrowany pies i kot wymaga specjalnej opieki? Jak zając się pupilem tuż po zabiegu i później?

Opieka nad kastrowanym psem i kotem tuż po zabiegu kastracji


Zabieg kastracji przeprowadzany jest w pełnej narkozie, więc trochę czasu potrzeba, by nasz zwierzak w pełni doszedł do siebie. Najlepiej, gdy podczas wybudzania pozostanie pod fachową opieką, ponieważ ryzyko komplikacji, choć niewielkie, jednak istnieje. Lepiej więc zatem będzie, jak z kliniki odbierzemy naszego pupila całkowicie wybudzonego, zwłaszcza gdy nie czujemy się zbyt pewnie w roli zwierzęcej pielęgniarki.

Po powrocie do domu umieszczamy zwierzę w ciepłym miejscu. To bardzo ważne, ponieważ pod wpływem środków nasennych jego system termoregulacyjny nie działa jak należy i może dojść do groźnego w skutkach wychłodzenia organizmu. Warto także ograniczyć jego swobodę ruchu, zwłaszcza jeśli nadal śpi. Niemal na pewno bowiem, wybudzając się będzie próbował chodzić, a będąc na wpółprzytomnym, może zrobić sobie krzywdę. Dobrym rozwiązaniem jest zamknięcie zwierzaka w transporterze lub klatce. Zwracajmy również uwagę na jego oczy, jeśli są otwarte, trzeba je nawilżać solą fizjologiczną lub dostępnymi w aptekach preparatami.

Co najmniej przez 12 godzin od powrotu do domu naszego pupila obowiązuje ścisła głodówka.  Stosowane podczas narkozy leki mogą powodować wymioty, a ponadto zaburzają one pracę jelit i odruch połykania, co może prowadzić do zachłyśnięcia się.  Jeśli zwierzak całkowicie się wybudzi, wolno nam jedynie podać mu trochę wody do picia.

Naszym kolejnym zadaniem jest uniemożliwienie pupilowi lizania rany pooperacyjnej. Co prawda rana jest niewielka, ale liżąc ją, zwierzę uszkodzi szwy i może dojść do zakażenia. Przyda nam się zatem specjalny kaftan lub kołnierz: kaftan dla suczek, a kołnierz dla kotów i psich kawalerów. Kotkom również można założyć kaftan, ale trzeba pilnować, czy go sobie nie zdejmują. Niestety dla wielu z nich pozbycie się kaftana nie stanowi najmniejszego problemu. Stosując kołnierz  zwróćmy natomiast uwagę na to, czy nie utrudnia zwierzęciu jedzenie i picie. Bardzo możliwe, że na czas posiłków trzeba będzie kołnierz zdejmować.

Opieka nad kastrowanym psem i kotem w późniejszym okresie


Wbrew pozorom opieka nad kastrowanym psem lub kotem nie różni się zasadniczo od opieki nad zwierzakiem, który tego zabiegu nie przeszedł. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to odpowiednia dieta. Niektórzy badacze dowodzą, że brak hormonów płciowych obniża metabolizm, co sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Zaleca się zatem, by kastrowanym psom i kotom podawać jedzenie mniej kaloryczne lub zmniejszyć dzienną dawkę pokarmu.

W sklepach zoologicznych dostępne są karmy opracowane specjalnie z myślą o kastratach, które cechują się mniejszą kalorycznością oraz zawartością L-karnityny, czyli związku biorącego czynny udział w metabolizmie tłuszczy.  Kupując taką karmę, warto tylko zwracać uwagę na ich skład. Zmniejszenie zawartości tłuszczu oznacza bowiem zwiększenie ilości innych składników. Jeśli będą to węglowodany, produkt nie spełni swojego zadania, ponieważ ich nadmiar przyczynia się do wzrostu masy ciała bardziej niż nadmiar tłuszczy.

Kastrowanemu zwierzakowi warto również zapewnić odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych, by zmniejszyć ryzyko niekontrolowanego przyrostu masy ciała.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

1 komentarz:

  1. W jakim okresie należy przebrowadzać taki zabieg u suczki?

    OdpowiedzUsuń