piątek, 25 listopada 2022

Nietypowe zachowania psów, które są niepokojące

Każdy psiak miewa własne dziwactwa i nie zawsze zachowuje się zupełnie normalnie, kiedy jednak dziwne zachowanie zaczyna się powtarzać albo wręcz zmienia w natręctwo, powinniśmy się niepokoić, ponieważ jest to jasny sygnał, że z kudłaczem dzieje się coś niedobrego. Trudno jest jednoznacznie zdefiniować dziwne zachowanie, ponieważ każdy zwierzak jest inny i co innego będzie też dla niego nietypowe i osobliwe. 

Najważniejsze jest obserwowania psiaka, bo tylko my, czyli właściciele, bardzo dobrze go znamy i wiemy, kiedy zaczyna zachowywać się w sposób, którego wcześniej nie przejawiał. Oczywiście należy podejść do sprawy z rozsądkiem i wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli w życiu pupila nastąpiły gwałtowne zmiany – na przykład przeprowadziliśmy się w inne miejsce, umarł członek rodziny albo urodziło się dziecko – naturalnym jest, że zwierzak zachowuje się nieco inaczej. Najbardziej niepokojące są zachowania, które pojawiły się znikąd, bez żadnej konkretnej przyczyny i budzą w nas niepokój. To zazwyczaj się wyczuwa: czy dane zachowanie jest tylko chwilowym dziwactwem, czy też dzieje się coś niedobrego.

Nietypowe zachowania psa

Przez nietypowe zachowania psa należy rozumieć przede wszystkim wszelakie odstępstwa od normy i rutyny. Jeśli zwierzak gwałtownie zmienia zachowanie, zwyczaje, gusta albo sposób reagowania na różne sprawy, mamy prawo się niepokoić. Tak samo zdenerwowalibyśmy się w przypadku zmiany zachowania u człowieka. Skoro coś się zmieniło, to znaczy, że również coś się dzieje i to wewnątrz takiego zmieniającego się osobnika.

Psiak nie przyjdzie i nie powie nam, że coś mu dolega, z czymś ma problem, coś go przeraża albo boli. Może to jednak wyrazić poprzez mowę ciała, którą każdy właściciel powinien móc odczytać. Z biegiem czasu uczymy się przecież psiej mowy, rozpoznajemy sygnały, jesteśmy się w stanie porozumieć.

Najważniejsze jest znalezienie przyczyny dziwnych zachowań. Zwierzak nie robi czegoś bez powodu. Czasami nietypowe zachowania budzą lęk, kiedy indziej śmieszą. Zwłaszcza na te ostatnie należy zwrócić baczną uwagę, ponieważ coś, co wydaje nam się wygłupem, może być bardzo poważnym problemem. Jako doskonały przykład od wielu lat podaje się przyciskanie głowy do ściany. Wygląda to nieco komicznie i budzi skojarzenia z ludzkim wyrażaniem całkowitej dezaprobaty i pogardy w stosunku do świata. Zwierzak robi to jednak przede wszystkim dlatego, że coś niedobrego dzieje się z jego głową. Zazwyczaj chodzi o silny ból, z którym pupil stara się jakoś uporać. Zachowanie nie jest typowe wyłącznie dla psiaków, może dotyczyć także mruczków. Nie wolno go bagatelizować, bo przyczyną często bywa poważny uraz głowy albo nawet guz mózgu.

Jeśli nasz pupil przejawia nietypowe zachowania, powinniśmy koniecznie skorzystać z pomocy specjalisty. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez szczegółowych badań. Czasami przyczyna tkwi w psychice zwierzaka i wtedy z kolei przyda nam się zoopsycholog albo trener-behawiorysta.

Przysmaki dla psów ↓

Dlaczego pies dziwnie się zachowuje?

Psiaki zachowują się dziwnie z wielu powodów. Sporo z nich ma podłoże zdrowotne. Psiak po prostu jest chory albo coś mocno go boli. Poprzez dziwne zachowania pokazuje nam swój dyskomfort. Nietypowe odruchy to często jednocześnie próba poradzenia sobie z problemem, jak też starania o to, aby dać znać właścicielowi, że pupil potrzebuje pomocy.

Nie zawsze choroba ma podłoże fizyczne. Zwierzaki także borykają się z kłopotami psychicznymi, mogą mieć stany lękowe, depresję, napady agresji czy poczucia beznadziei. Ich umysł jest skomplikowany, a jeśli dodatkowo w ich życiu pojawiły się negatywne bodźce, mogą psychicznie nie wytrzymać. Nie są w stanie nam tego powiedzieć słowami, więc komunikują się poprzez dziwne zachowania.

Przyczyną psich dziwactw bywają także silne stany zapalne czy infekcje, które oddziałują na umysł. Zdarza się też, że są efektem zatrucia albo silnych zmian hormonalnych, nad którymi zwierzak nie jest w stanie zapanować. Winowajcą bywają też pasożyty. 

Dokładną przyczynę jest w stanie znaleźć dopiero specjalista, dlatego nie zwlekajmy z wizytą. Leczenie psiaka na własną rękę może nie pomóc, a nawet zaszkodzić. Poza tym przedłużanie złego stanu pupila sprawia, że potem trudniej mu wrócić do formy. Reagujmy zatem już przy pierwszych sygnałach. Oczywiście nie przesadzajmy też w drugą stronę, bo jednorazowe dziwne zachowanie kudłacza jeszcze o niczym nie świadczy. Liczy się powtarzalność.

Dziwne zachowania psów – przykłady

Dziwnych zachowań psiaków, które powinny nas zaniepokoić, jest mnóstwo. Dla każdego zwierzaka co innego okaże się nietypowe, ale oczywiście istnieje ogólny katalog dziwactw, na które należy koniecznie zwrócić uwagę.

  1. Nagły głód lub utrata apetytu – zwierzak zaczyna pochłaniać ogromne porcje pożywienia, choć wcześniej nie miał wielkiego apetytu? A może jest na odwrót – nagle prawie przestał jeść? Przyczyną mogą być pasożyty, poważne kłopoty z układem pokarmowym, zaburzenia psychiczne czy zmiany hormonalne.
  2. Kompulsywne drapanie się albo gryzienie – często przyczyną takich zachowań są inwazje pcheł albo innych pasożytów zewnętrznych, ale możemy też mieć do czynienia z alergią, infekcją skórną albo autoagresją.
  3. Problemy z chodzeniem i spadek aktywności ruchowej – zapewne coś dzieje się ze stawami albo całym układem kostnym psiaka, choć może to być także na przykład depresja, które odebrała pupilowi wszelką chęć działania. Kłopoty z poruszaniem się mogą mieć ponadto podłoże neurologiczne.
  4. Negatywna reakcja na nasz dotyk – psiak zaczyna warczeć albo piszczeć, kiedy go dotykamy, chociaż zawsze lubił pieszczoty? Prawdopodobnie coś bardzo go boli i pupil ochrania chore miejsce, choć w grę wchodzą również zaburzenia psychiczne.
  5. Kręcenie się w kółko – szczeniaki robią to często i jest to zupełnie normalne, bo ścigają własny ogon. Jeżeli dorosły kudłacz zrobi to czasem podczas zabawy, też nie należy się niepokoić. Kiedy jednak cały czas kręci się w kółko albo chodzi tam i z powrotem, zachowanie ma podłoże neurologiczne lub psychiczne. Takie objawy mogą wskazywać na poważne kłopoty z mózgiem.


To tylko niektóre, popularne przykłady. Wśród dziwnych zachowań wielu właścicieli zauważa też nadmierne saneczkowanie zadem po każdej powierzchni, picie ogromnych ilości wody, nadmierną pobudliwość, ciągłe szczekanie, wiercenie się, wylizywanie, fiksację na jakiejś części ciała (czasami także na elemencie wyposażenia domu albo na własnej zabawce), wpatrywanie się w pustkę i stupor, ciągłe żucie i przełykanie śliny, nieustanne oblizywanie się, wykonywanie dziwnych ruchów, przesypianie całego dnia albo przeciwnie – niespanie prawie w ogóle.


Zabawki dla psów ↓

To oczywiście tylko lista popularnych objawów. Niektóre psiaka wymyślają dziwactwa, które nie mieszczą się w głowie. Nie śmiejmy się z nich, nie bagatelizujmy, ale nie popadajmy też w panikę, bo jeszcze bardziej wystraszymy lub przygnębimy zwierzaka. Okażmy mu nasze wsparcie i miłość i oczywiście zabierzmy go do specjalisty. Bez względu na to, czy podłoże jest fizyczne, czy psychiczne, większość dziwnych zachowań da się wyleczyć i wyeliminować. Psiak bardzo liczy na naszą pomoc!


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz