piątek, 10 grudnia 2021

Polecane preparaty uspokajające dla psów

sie życie jest pełne nowych i niespodziewanych sytuacji, które wywołują u czworonogów spory niepokój. Przedświąteczna gorączka, sylwestrowe pokazy fajerwerków czy letnie podróże mogą spowodować u wielu psów silny stres. W trudnych momentach warto pomóc czworonogom uspokoić skołatane nerwy. Niezwykle przydatne we wszystkich stresujących sytuacjach mogą okazać się preparaty uspokajające dla psów. Jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?


Stres u psa – objawy i przyczyny

Stres jest wpisany w psie życie. W mniejszym lub większym stopniu doświadcza go każdy czworonóg. Stres jest odpowiedzią organizmu na nowe wyzwania – mobilizuje go do stawienia czoła problemom, pozwala przystosować się do nowych warunków i wrócić do pierwotnej równowagi.

Zwierzaki na wolności niejednokrotnie doświadczają stresujących sytuacji, dlatego są dość dobrze przystosowane do radzenia sobie z krótkotrwałym stresem. W warunkach naturalnych psy zwykle reagują na potencjalne zagrożenie: walką, ucieczką lub zastyganiem w bezruchu.

W domowych pieleszach nie zawsze mają jednak możliwość prezentowania naturalnych reakcji behawioralnych. Oddalenie się od źródła stresu często jest niemożliwe. Dodatkowo stres u psów bywa na tyle silny lub długotrwały, że czworonogi nie są w stanie same się z nim uporać. Wszystko to sprawia, że oddziałuje negatywnie na psychikę i zdrowie czworonogów.

Psy najczęściej stresują sytuacje, których doświadczają pierwszy raz w życiu oraz te, które zdążyły już w toku swoich życiowych doświadczeń negatywnie skojarzyć. Do najczęstszych przyczyn stresu u psów należą: przeprowadzka, podróż, pobyt w hotelu, wizyta u weterynarza, wizyta gości, pojawienie się w domu nowego członka rodziny, konflikty z mieszkańcami domu, unieruchomienie, niedobór stymulacji fizycznej lub umysłowej, niewłaściwe warunki środowiskowe. Większość psów negatywnie reaguje również na silne bodźce dźwiękowe, związane np. z burzą czy sylwestrowymi pokazami fajerwerków.

Pod wpływem stresu u psów dochodzi do pobudzenia układu współczulnego. Skutkiem tego jest wydzielania hormonów stresu (m.in. noradrenaliny, kortykotropiny), wzrost częstotliwości pracy serca, przyspieszenie oddechów i wzrost ciśnienia. Częścią naturalnej odpowiedzi na stres u psów jest też pobudzenie emocjonalne.

Do najbardziej charakterystycznych objawów stresu u psów należą: wokalizacja (szczekanie, piszczenie), ślinienie się, dyszenie, drżenie, odwracanie wzroku, obniżanie pozycji ciała, stroszenie sierści, oddawanie moczu i kału, pobudzenie ruchowe. Jeśli stresująca sytuacja jest szczególnie traumatyczna lub znacznie się przedłuża, u psa mogą pojawić się zaburzenia behawioralne w postaci: depresji, lęku, zachowań kompulsywnych, agresji.


NA USPOKOJENIE ↓

Preparaty uspokajające dla psów – działanie

Naturalne preparaty uspokajające dla psów stanowią alternatywę dla środków psychotropowych stosowanych w leczeniu lęku i zaburzeń behawioralnych. W przeciwieństwie do nich działają niezwykle łagodnie i powoli. Nie uzależniają i nie powodują otępienia. Dzięki temu mogą być bezpiecznie stosowane u większości czworonogów – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.

Środki na stres dla psów najczęściej wpływają na poziom neuroprzekaźników w mózgu (m.in. GABA – zmniejszającego pobudzenie oraz serotoniny i dopaminy – podnoszących nastrój). W ten sposób zwiększają poczucie bezpieczeństwa u czworonogów i łagodzą napięcie emocjonalne związane ze stresem. Niektóre z nich naśladują działanie feromonów uspokajających wydzielanych przez sukę zaraz po porodzie, niosąc uspokajającą informację do opuszki węchowej i jądra migdałowatego.

Kiedy warto sięgnąć po preparaty uspokajające dla psów?

Naturalne preparaty uspokajające sprawdzają się w profilaktyce stresu i lęku u psów. Z reguły działają najskuteczniej, jeśli zostaną zastosowane kilka/kilkanaście dni przed wystąpieniem stresującej dla psa sytuacji. Niektóre z nich można jednak stosować również doraźnie, w chwilach niepokoju.

Preparaty uspokajające dla psów są szczególnie polecane dla zwierzaków lękliwych, wrażliwych i reaktywnych, które reagują silnym pobudzeniem na niepokojące bodźce. Środki adaptacyjne ułatwiają zwierzakom przystosowanie się do nowych sytuacji. Warto stosować je w szczególnie trudnych dla psa okresach, kiedy w środowisku zachodzą duże zmiany (np. w czasie przeprowadzki, wakacyjnego wyjazdu, świąt i sylwestra, przybycia do domu dziecka lub nowego zwierzaka).

Naturalne środki uspokajające dla psów mogą być ponadto stosowane jako wsparcie dla terapii behawioralnej. Są przydatne w walce z problemami spowodowanymi lękiem i frustracją. Pomagają zwiększyć efektywność terapii, przyspieszyć jej przebieg i podtrzymać osiągnięte rezultaty.

Środki na stres dla psa – rodzaje

Preparaty uspokajające dla psów zawsze powinny być dobrane do potrzeb i preferencji czworonogów oraz czynnika wywołującego u nich niepokój. W walce z lękiem i stresem u psów można wykorzystać:

Dyfuzory/ewaporyzatory dla psów

Środki na stres dla psów w formie dyfuzorów (ewaporyzatorów) działają po podłączeniu do gniazdka. Po umieszczeniu w kontakcie wydzielają substancje, które oddziałują na zachowania psa za pośrednictwem narządu lemieszowo-nosowego.

Preparaty uspokajające w formie dyfuzorów działają na określonej powierzchni mieszkania (zwykle ok. 50 m2). Z tego względu najlepiej sprawdzają się w przypadku problemów występujących w domowym środowisku psa, takich jak np.: lęk separacyjny, niszczenie przedmiotów, nadmierna wokalizacja, konflikty z domownikami. Są też przydatne przy zmianach w otoczeniu. Działanie ewoporyzatorów zwykle rozpoczyna się już po 24 godzinach od włączenia. Jeden wkład starcza na około 30 dni.

Obroże uspokajające dla psów

Obroże adaptacyjne oddziałują na zachowania czworonogów w sposób ciągły –zarówno w środowisku domowym, jak i poza nim. Po założeniu na szyję stopniowo wydzielają substancje pozytywnie wpływające na emocje psa.

Obroże uspokajające dla psów dla skutecznego działania powinny być noszone przez cały czas. Warto po nie sięgnąć, gdy pies musi przystosować się do nowych warunków (np. w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, rozłąki szczeniaka z matką, przybycia do domu nowego mieszkańca). Pomogą również przy długotrwałych problemach na podłożu lękowym. Ich działanie zwykle utrzymuje się przez około 4-5- tygodni.

Tabletki i pasty uspokajające dla psów

Preparaty uspokajające w formie tabletek lub past przeznaczone są do stosowania wewnętrznego. Mogą być używane zarówno doraźnie, jak i w ramach dłuższych terapii. Ich działanie rozpoczyna się po kilku godzinach lub dniach od podania. Tego typu preparaty uspokajające dla psów warto stosować zwłaszcza przy jednorazowych, silnie stresujących dla psa zdarzeniach (np. wizyta gości, sylwester, wakacyjny wyjazd).

Krople uspokajające dla psów

Krople uspokajające dla psów aplikuje się bezpośrednio na skórę zwierzaka, skąd są wchłaniane. Z tego względu to dobra propozycja dla czworonogów, które niechętnie przyjmują środki w formie tabletek czy past. Działanie kropli rozpoczyna się już po godzinie od aplikacji. Efekt uspokajający utrzymuje się przez tydzień po aplikacji. Pies po aplikacji kropli nie powinien być jednak wystawiony na działanie wody.

Spraye uspokajające dla psów

 Spraye uspokajające dla psów służą do rozpylania w środowisku. Działają w sposób zbliżony do obroży i ewaporyzatorów. Ich działanie często jest jednak znacznie szybsze, dzięki czemu mogą pomóc także w nagłych sytuacjach. Spraye można rozpylać zarówno w otoczeniu domowym, jak i bezpośrednio na akcesoria należące do czworonoga. W przypadku lęku przed podróżą u psa warto spryskać nimi transporter lub samochód. Można rozprowadzić je ponadto na niszczonych przez czworonoga przedmiotach lub brudzonych powierzchniach.

Polecane preparaty uspokajające dla psów

Jeśli chcemy pomóc psu w walce ze stresem, możemy zastosować sprawdzone preparaty uspokajające na bazie substancji naturalnych. Do najlepszych środków na stres dla psa należą:

Dr Seidel

Linia adaptacyjna dr Seidel dla psów została stworzona dla zwierzaków, które mają problemy z przystosowaniem się do nowych warunków i radzeniem sobie ze stresem w trudnych sytuacjach. Preparaty imitują działanie naturalnych feromonów uspokajających, oddziałując na zachowanie psów za pośrednictwem narządu węchu.

Wieloskładnikowe preparaty (zawierające m.in. mieszaninę kwasów tłuszczowych i wyciągu z waleriany) zwiększają poczucie bezpieczeństwa u czworonogów, redukują poziom stresu i zapobiegają rozwojowi problemów behawioralnych. Preparaty uspokajające dr Seidel dostępne są w formie sprayów, ewaporyzatorów i obroży, dzięki czemu można łatwo dopasować je do potrzeb każdego czworonoga.

Beaphar No Stress i Calming

W stresujących dla pupila sytuacjach możemy również wykorzystać preparaty uspokajające dla psów z serii Beaphar No Stress i Calming. Produkty opierają się na naturalnych substancjach uspokajających (m.in. melisie, rozmarynie, walerianie, lipie, chmielu). Składniki te wyciszą emocje oraz zmniejszają pobudzenie i wrażliwość psów na niepokojące bodźce.

Preparaty Beaphar No Stress i Calming wyróżniają się szybkim działaniem, dlatego są niezwykle pomocne w nagłych sytuacjach. Środki z tej linii są polecane do stosowania w profilaktyce i terapii problemów behawioralnych związanych z lękiem i stresem u psów. W ofercie znajdziemy produkty w formie: obroży, kropli, dyfuzorów lub tabletek.

Stress Out

Preparaty uspokajające dla psów z linii Stress Out pomogą w bezpieczny i łagodny sposób ukoić skołatane nerwy czworonogów. Produkty dostępne są w formie tabletek i past bazujących na ziołach oraz aminokwasach o działaniu wyciszającym i przeciwlękowym. Dawkowanie preparatów należy dobrać do wagi podopiecznego.

Głównym składnikiem preparatów Stress Out jest L-tryptofan, egzogenny aminokwas będący prekursorem serotoniny – odpowiedzialnej za dobry nastrój. Działanie preparatów Stress Out wzmacniają pozostałe składniki, m.in.: tauryna, dziurawiec, L-teanina, rumianek, waleriana. Substancje te hamują nadmierne pobudzenie, ułatwiają relaks, poprawiają nastrój i zmniejszają poziom lęku. Efekty działania środków Stress Out utrzymują się do kilku dni po podaniu.

 


Autorka: Marta Majewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz