piątek, 26 listopada 2021

Pies i kot lekiem (andtidotum) na jesienną chandrę

O tej porze roku często dokucza nam jesienna chandra. Brak słońca i ponura aura odbijają się na naszym samopoczuciu i całkiem odbierają energię do działania. Jak sobie z tym radzić? Jednym ze sprawdzonych antidotów na spadek formy i nastroju jest towarzystwo czworonoga!

Jak czworonogi wpływają na nasz nastrój?

Pies i kot to wspaniali towarzysze oraz urodzeni terapeuci. Nie bez powodu zatrudnia się ich do pracy z osobami niepełnosprawnymi, chorującymi na depresję czy cierpiącymi z powodu traumy i stresu pourazowego. Już sama obecność czworonogów potrafi poprawić nasz nastrój, dać poczucie bezpieczeństwa i celu. Zabawa z psem czy głaskanie mruczącego kota wycisza, uspokaja i odpręża.

Udowodniono też, że obecność kota lub psa wpływa pozytywnie na nasze nastawienie do świata. Towarzystwo czworonoga zmniejsza poziom stresu, uczy wyrażania emocji i ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. Czy to wystarczający powód, by jesienią przygarnąć psa lub kota?

Zwierzaki lekiem na jesienną chandrę?

Adopcja lub kupno czworonoga to poważna decyzja i jako taka, powinna być dobrze przemyślana. Posiadanie psa lub kota wiąże się z wieloma obowiązkami, a pupil będzie wymagał od nas sporo czasu i uwagi. Pies oznacza konieczność wychodzenia na spacery kilka razy dziennie, a i kot, choć wydaje się bardziej niezależny, potrzebuje niemało uwagi ze strony właściciela. Posiadanie czworonoga wiąże się także z wydatkami. Karma, akcesoria, wizyty u weterynarza i ewentualne leczenie – to wszystko sporo kosztuje. Zanim podejmiemy decyzję o przygarnięciu zwierzaka, warto zastanowić się, czy praca i inne obowiązki pozwolą nam należycie się nim zająć.

Jeżeli jednak adopcja psa albo kota już od dawna chodziła nam po głowie i jesteśmy przygotowani na nowe obowiązki, to czemu nie! Zwierzaki są nie tylko doskonałym remedium na jesienną chandrę, ale i wspaniałymi, oddanymi przyjaciółmi. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

GADŻETY DLA OPIEKUNA PSA ↓


Zalety posiadania psa i kota

Posiadanie czworonoga niesie ze sobą mnóstwo korzyści! Oto najważniejsze z nich:

1. Zwierzaki dają nam wsparcie

Psy i koty kochają nas bezwarunkowo. Akceptują nas dokładnie takimi, jakimi jesteśmy, nie oceniają ani nie oczekują niczego w zamian. Są zawsze obok i cieszą się na nasz widok, gdy wracamy do domu. To sprawia, że czujemy się mniej samotni. Mamy przy sobie kogoś, kto przegoni smutki i jesienną chandrę, a nawet pomoże wykaraskać się z poważniejszych problemów, takich jak trauma czy depresja.

2. Dzięki zwierzakom czujemy się potrzebni

Ponura jesienna aura potrafi odebrać chęć do jakiejkolwiek aktywności. Czasem nawet trudno ruszyć się z kanapy albo zmusić do wstania z łóżka. A jednak posiadając psa lub kota, nie można pozwolić sobie na leniuchowanie. Zwierzaki motywują nas do działania, zmuszają do aktywności i dbania o codzienną rutynę. Dzięki nim mamy cel i czujemy się potrzebni. W końcu kto nakarmi mruczka albo wyprowadzi psa na spacer, jeśli my tego nie zrobimy? Nasze zwierzaki mogą polegać tylko na nas, a to wielka motywacja do podjęcia walki z jesienną chandrą!

3. Psy motywują do wysiłku fizycznego

Żadna pogoda nie jest wymówką, by odpuścić sobie spacer! Pies potrzebuje ruchu i wysiłku fizycznego, by wyciszyć się i uwolnić nadmiar energii. A warto dodać, że spacer i świeże powietrze jesienią przydadzą się także nam! Nawet krótki spacer kilka razy dziennie dostarczy naszemu organizmowi endorfin i nowej energii do działania.

4. Zwierzaki to świetni słuchacze

Pies i kot to znakomici słuchacze. Zawsze mają czas, nigdy nie przerywają i nikogo nie oceniają. A w końcu najlepszym sposobem na złagodzenie stresu i poprawę nastroju jest rozmowa. Jeśli nie chcemy obciążać naszymi smutkami rodziny czy przyjaciół, to zwierzak bez problemu przejmie ich rolę. Co więcej, obecność pupila dodaje otuchy i daje poczucie wsparcia w trudnych chwilach.

5. Głaskanie psa i kota redukuje stres i napięcie

Czworonogi zachęcają nas do dotyku. Niektóre pieszczochy najchętniej w ogóle nie schodziłyby z naszych kolan, a i nawet te bardziej nieśmiałe zwierzaki też potrafią upomnieć się o podrapanie za uchem. Badania wykazały, że głaskanie psa lub kota potrafi znacznie obniżyć stres i napięcie mięśniowe.

GADŻETY DLA OPIEKUNA KOTA  ↓

 Autorka: Angelika Podgajna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz