wtorek, 24 listopada 2020

Jak można bawić się z królikiem?


 Jak można bawić się z królikiem?


Króliki to zwierzaki, które wprost rozpiera energia. Dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej uszate stworzenia potrzebują sporej dawki rozrywki. W życiu królików nigdy nie powinno zabraknąć zabawy. Jakie zajęcia sprawią kicającym podopiecznym prawdziwą frajdę? Jak bawić się z królikiem?Co lubią robić króliki?


Króliki to bardzo aktywne, inteligentne i towarzyskie zwierzaki. W naturze przemieszczają się na obszarze kilku hektarów. Potrafią niezwykle sprawnie się poruszać i szybko uciekać. Króliki mają rozwinięty zmysł orientacyjny. Spędzają mnóstwo czasu na eksploracji swojego otoczenia. Dzięki temu nie mają problemu, by w razie potrzeby szybko odnaleźć ustronną kryjówkę. Na króliki każdego dni czyha wiele drapieżników. Z tego względu uszate zwierzaki mają silną potrzebę ukrywania się. Aby zapewnić sobie bezpieczne schronienie, kopią nory.

Ważnym elementem króliczego życia jest gryzienie. Zajęczaki wykorzystują swoje zęby do niszczenia naturalnych przeszkód (np. korzeni) i rozbudowywania swoich rezydencji. Gryzienie włóknistych przekąsek pozwala im również ścierać stale rosnące zęby.

Króliki dużą wagę przywiązują także do relacji społecznych. Żyją w niewielkich grupach. W budowaniu więzi z innymi osobnikami pomaga im wspólny odpoczynek i kontakt fizyczny, polegający m.in. na wzajemnej pielęgnacji futerka.

Aby zapewnić królikowi interesujące zajęcia w zaciszu domowym, warto kierować się jego naturalnymi upodobaniami i zwyczajami. Zabawy z królikiem powinny składać się z takich elementów jak: gryzienie, kopanie w podłożu, skakanie, przeszukiwanie terenu i kontakt socjalny.


Kiedy najlepiej bawić się z królikiem?


Króliki to zwierzęta o aktywności zmierzchowej. Szczyt aktywności uszatych zwierzaków przypada na godziny wieczorne i poranne. Właśnie w tych porach najlepiej bawić się z królikiem. Kicający podopieczni bardzo cenią sobie rutynę, dlatego warto ustalić stałe godziny zabawy z królikiem. Należy tak zaplanować interakcje z pupilem, by przebiegały one w spokojnej, relaksującej atmosferze, bez pośpiechu. Zabawa z królikiem powinna być elementem spędzania czasu przez zwierzaka poza klatką. Warto wygospodarować na nią przynajmniej 30 minut/1 godzinę.


Zabawa z królikiem – podstawowe zasady


Aby zabawa z królikiem była naprawdę udana, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie przystosowanie pomieszczenia, w którym będą odbywać się szalone harce. Najlepiej bawić się z królikiem w miejscu, które dobrze zna i gdzie czuje się bezpiecznie (np. w pokoju, w którym ulokowana jest jego klatka). Należy pamiętać o zabezpieczeniu przewodów elektrycznych, schowaniu roślin i niebezpiecznych dla naszego pupila przedmiotów. Istotne jest również zapewnienie zwierzakowi odpowiednich warunków środowiskowych. Na placu zabaw powinna panować temperatura około 20-22 ℃. Nie można narażać uszatego pupila na przeciągi ani wysoką temperaturę. Króliki są bardzo wyczulone na jasne światło i silne hałasy, dlatego w czasie zabawy warto ograniczyć dopływ niepokojących bodźców (np. zamknąć i zasłonić okna).

Zabawa ma sprawiać przyjemność zarówno nam, jak i naszemu podopiecznemu. W żadnym wypadku nie należy więc zmuszać do niej uszatego ulubieńca. Zanim zaczniemy bawić się z królikiem, powinniśmy zatroszczyć się o to, by czuł się w naszym towarzystwie komfortowo. Jako zachętę do wyjścia z klatki i rozpoczęcia interakcji można wykorzystać smakołyki. Warto zawsze dawać uszatemu zwierzakowi czytelny sygnał werbalny do rozpoczęcia zabawy. Może być nim dowolne słowo, wypowiedziane przed otwarciem klatki. Należy dążyć tego, by królik sam zainicjował zabawę. O tym, że nasz pupil jest zainteresowany kontaktem, świadczy m.in. szturchanie nosem lub czołem i podszczypywanie.

W czasie zabawy z królikiem należy unikać gwałtownych ruchów i entuzjastycznych reakcji. Powinniśmy mówić do zwierzaka spokojnym, łagodnym tonem. Wystrzegajmy się nachylania nad pupilem – taka pozycja dla uszatych podopiecznych zwiastuje atak drapieżników. Postarajmy się obniżyć pozycję ciała – usiądźmy lub ukucnijmy na podłodze. Do zabawy z królikiem nie powinniśmy wykorzystywać akcesoriów z klatki. Lepiej zaopatrzyć się w inny zestaw zabawek – akcesoria, z którymi zwierzak nie styka się na co dzień, będą dla niego dużo bardziej atrakcyjne. Dobrym pomysłem jest stworzenie dla pupila specjalnego placu zabaw złożonego z kryjówek, labiryntów, wiklinowych i drewnianych zabawek, gałązek do obgryzania, pudełek ze ściółką lub przysmakami. Zabawę z królikiem można połączyć z zabiegami pielęgnacyjnymi czy głaskaniem – pomogą one scementować naszą więź z pupilem.

↓ ZABAWKI DLA KRÓLIKA ↓Pomysły na zabawy z królikiem


Jak bawić się z królikiem? Oto kilka pozycji na kreatywne spędzanie czasu z uszatym podopiecznym.

→ Gry zręcznościowe


Króliki słyną ze swojej zwinności i szybkości. Powinniśmy dać im możliwość rozładowania swojej energii, angażując w pokonywanie przeszkód. Stworzenie toru przeszkód dla królika nie jest wcale trudne. Możemy wykorzystać do tego kartonowe pudełka, gałązki, tunele. Najlepiej tak zaplanować labirynt, by królik podczas eksploracji otoczenia mógł pokonywać przeszkody na różne sposoby (skacząc, przegryzając elementy, przekopując podłoże). Zachęcajmy królika do przemieszczania się za pomocą smakołyków. Mnóstwo radości gwarantowane.
 

→ Wyszukiwanie przysmaków


Króliki uwielbiają przeszukiwać swoje terytorium. Aby poszukiwania były naprawdę udane, warto pochować w domowych zakamarkach smakowite przekąski. Można pochować je pod gałązkami czy w pudełkach. Świetnym pomysłem jest też wypełnienie dużego kartonowego pudełka ściółką i ukrycie w niej łakoci. Dzięki temu królik będzie miał dużo frajdy z kopania w podłożu.
 

→ Pogoń za zabawką


Wiele królików czerpie ogromną przyjemność z manipulowania przedmiotami. Aby zachęcić pupila do ruchu, można przesuwać po podłożu niewielką zabawkę z przyczepionym przysmakiem. Rezolutny zwierzak z pewnością zechce zdobyć upragniony smakołyk. Uszatego ulubieńca może ucieszyć również samodzielne strącanie czy przesuwania niewielkich przedmiotów. Gra w kręgle bywa więc dla królików nie lada atrakcją.
 

→ Gra w piłkę


Ciekawą zabawą, jaką możemy zaproponować królikowi, jest gra w piłkę. Przygotujmy dla pupila niewielki kulisty obiekt do toczenia i przeturlajmy go w kierunku zwierzaka. Poczekajmy, aż milusiński przesunie piłkę w naszym kierunku. Możemy także nauczyć pupila toczenia piłki do bramki.
 

→ Nauka sztuczek


Króliki to niezwykle inteligentne zwierzaki, które potrzebują sporej dawki aktywności umysłowej. Świetnym sposobem na spędzanie czasu z królikiem jest nauka sztuczek. Uszatego zwierzaka można nauczyć obrotu, przybijania piątki, a nawet pokonywania toru agility. Trening możemy z powodzeniem przeprowadzić metodą klikerową, z wykorzystaniem przysmaków. 

↓ PRZYSMAKI DLA KRÓLIKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska 

Zdjęcie: © Lyuba Burakova— istockphoto.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz