wtorek, 12 maja 2020

Jak nauczyć psa komendy siad?

Jak nauczyć psa komendy siad?

Naukę posłuszeństwa i prawidłowego reagowania na nasze polecenia warto rozpocząć jak najwcześniej, a najlepiej, gdy tylko pupil pojawi się w naszym domu. Jedną z podstawowych, a zarazem najważniejszych komend w psim elementarzu jest „siad” – polecenie, które nie tylko ułatwia życie z psem, ale i pozwala uchronić go przez wieloma zagrożeniami. Od czego zacząć szkolenie i jak w prosty sposób nauczyć psa komendy „siad”?

Dlaczego warto nauczyć psa komendy siad?


„Siad” to dość prosta komenda, od której zwykle rozpoczyna się każde podstawowe szkolenie. Prawdopodobnie będzie to także jedna z najczęściej używanych przez nas komend i szybko dostrzeżemy, jak przydatna okazuje się ona w codziennym życiu z czworonogiem. Warto nauczyć jej każdego psa, nawet jeśli nie planujemy dalszego szkolenia, ponieważ znajomość tego polecenia i umiejętność wykonania go poprawnie, może wybawić nas i pupila z niejednej opresji.

Komendy „siad” można używać, na przykład w formie tak zwanego zachowania zastępczego, gdy pies narażony jest na silny stres lub działanie innych, mocno rozpraszających jego uwagę bodźców. Wydając psu prostą komendę, pomagamy mu skoncentrować się na nas, uspokoić i zapanować nad emocjami. To może okazać się przydane podczas spacerów, kiedy na swojej drodze spotykamy inne psy, w środkach komunikacji miejskiej czy w czasie wizyt u weterynarza. Komenda sprawdzi się również wtedy, gdy wokół nas dużo się dzieje, pies jest zdezorientowany lub przestraszony i nie wie, jak należy się zachować.

Jak uczyć psa – kilka podstawowych zasad


Nauczenie psa kilku podstawowych komend nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Czworonogi uczą się szybko i bardzo chętnie, pod warunkiem, że szkolenie przybiera formę zabawy i wesołej interakcji z opiekunem. Nigdy nie zmuszajmy psa do wykonywania kolejnych poleceń, gdy jest wyraźnie zmęczony, znudzony lub zainteresowany czymś zupełnie innym. Zdecydowanie lepiej zafundować mu kilka krótszych sesji w ciągu dnia, niż męczyć go tą samą komendą przez godzinę. Przeciągające się szkolenie przestaje być dla psa zabawą i następnym razem może być nam o wiele trudniej przekonać go do nauki.

Każdą sesję ćwiczeń należy kończyć w momencie, gdy pies wciąż jest zainteresowany i pełen entuzjazmu. Dzięki temu taka zabawa zawsze będzie kojarzyła mu się z czymś pozytywnym i tym chętniej zgodzi się na nią następnym razem. Pamiętajmy też, by na koniec zawsze nagrodzić psa, czy to smakołykiem, czy pochwałą. Podczas szkolenia zawsze bądźmy dla psa łagodni, nigdy nie krzyczmy i nie karzmy go za błędne zrozumienie komendy. W ten sposób tylko zniechęcimy pupila do dalszej pracy i utracimy jego zaufanie. Jak więc nauczyć psa komendy siad? Najlepiej w kilku prostych krokach.

Nauka komendy siad – krok 1


Naukę polecenia „siad” najlepiej podzielić na kilka etapów, podczas których będziemy stopniowo rozwijać ćwiczenie. Na początek należy uzbroić się w ulubione przysmaki pupila i dużą dozę cierpliwości. Gdy mamy już to wszystko, możemy rozpocząć właściwy trening. Podchodzimy do psa, stajemy naprzeciw niego i trzymając przysmak w dłoni nad jego nosem, powoli przesuwamy go nad jego w kierunku ogona. Pies zainteresowany nagrodą powinien wyciągnąć pysk do góry, a tym samym przyjąć pozycję siedzącą. Gdy tylko pies usiądzie, podajemy mu smakołyk. Na tym etapie nie wprowadzamy jeszcze żadnych komend słownych, a jedynie naprowadzamy psa na właściwą pozycję.

Nauka komendy siad – krok 2


Po kilku seriach ćwiczeń ze smakołykiem powoli przechodzimy do kolejnego etapu nauki. Tym razem będziemy naprowadzać psa samą dłonią, bez ukrytego w niej przysmaku. Stajemy naprzeciw czworonoga, wyciągamy otwartą dłoń i przesuwamy ją nad jego głową. Po kilkunastu powtórzeniach pies powinien już rozumieć, czego od niego oczekujemy i wykonywać ćwiczenie bez trudu. Ważne, by gest, którym naprowadzamy pupila, zawsze był taki sam. Najlepiej zdecydować się na gest otwartej dłoni z palcami skierowanymi do przodu. Ten etap należy kontynuować tak długo, aż pupil zacznie siadać na sam widok otwartej dłoni, bez naprowadzania.

Nauka komendy siad – krok 3


Gdy pupil opanuje reakcję na gest, możemy wprowadzić komendę słowną. Tym razem pokazując psu gest otwartej dłoni, równocześnie wypowiadamy polecenie „siad”. Miejmy na uwadze, że na początku słowo to zupełnie nic dla psa nie znaczy. Chodzi jednak o to, by pupil skojarzył je z właściwą czynnością, a na to potrzeba będzie trochę czasu. Pamiętajmy też o nagrodzie, za każdym razem, gdy pupil usiądzie.

Nauka komendy siad – krok 4


Kolejny etap nauki psa komendy "siad" to tak zwana generalizacja. Pupil powinien nauczyć się, że wykonywanie poleceń obowiązuje go nie tylko w domu, ale i wszędzie indziej, nienależnie od okoliczności. Pupil musi nauczyć się też, że bez względu na to, czy jego opiekun stoi, siedzi czy leży, reakcja na komendę zawsze powinna być taka sama. Na tym etapie szkolenia trzeba więc wypróbować jak najwięcej możliwych scenariuszy. Trenujemy z psem w domu, ale w innym pomieszczeniu, leżąc, siedząc oraz stojąc do niego bokiem. Potem przenosimy treningi poza dom, do parku, ogrodu czy domu znajomego. Oczywiście wszystkie te nowości należy wprowadzać stopniowo, nie wszystkie na raz. Dajmy psu czas, by dobrze zrozumiał, czego od niego wymagamy i nauczył się ignorować rozpraszające bodźce.

↓ PRZYSMAKI TRENINGOWE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Vera Kuttelvaserova  - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz