poniedziałek, 23 maja 2016

Jaka miska dla psa jest najlepsza?

Choć przykłada się coraz większą wagę do prawidłowego żywienia psów, to kwestia właściwego podawania posiłków jest bardzo często lekceważona. Każdy właściciel psa wie, że miska to podstawowy element psiej wyprawki, ale nie każdy zdaje sobie sprawę jakie kryteria powinno spełniać odpowiednie naczynie. Przed zakupem miski warto przede wszystkim wziąć pod uwagę komfort i wygodę pupila.


Czym się kierować kupując miskę dla psa?


Wybierając miskę dla pupila należy zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko walory estetyczne. Z pewnością każdy właściciel chciałby, aby miseczka pasowała do pomieszczenia, jednak tym co liczy się najbardziej jest wygoda pupila. Sklepy zoologiczne oferują bardzo szeroki wybór misek na psów, dlatego decyzja wcale nie jest łatwa. Dokonując zakupu warto pamiętać o kilku podstawowych aspektach. Odpowiednie naczynie powinno być funkcjonalne, trwałe i proste w utrzymywaniu higieny.

Dobra miska musi być stabilna, inaczej pies będzie przesuwał ją po podłodze podczas jedzenia. Nie jest to wygodne ani dla psa, ani dla właściciela, który będzie musiał posprzątać to, co z miski wypadnie. Naczynie powinno być również dostosowane do wielkości psa. Schylanie się i przyjmowanie niegodnych pozycji nie jest komfortowe dla zwierzęcia, a w przypadku szczególnie wysokich raz może odbić się na ich zdrowiu.

Rodzaje misek dla psów – którą wybrać?


Najbardziej popularne są bez wątpienia miski plastikowe. Za zakupem naczynia tego typu przemawia niska cena oraz to, że są dostępne w wielu kolorach i ciekawych kształtach.


Coraz większym zainteresowaniem cieszą się miski metalowe. Wykonuje się je z nierdzewnego metalu, są łatwe w użytkowaniu i nie sprawiają problemu w utrzymaniu czystości. Ich największą zaletą jest wytrzymałość. Metalowe miski nie rysują się, dzięki czemu w szczelinach nie pozostają resztki pokarmu, co zapobiega gromadzeniu się bakterii. Wiele metalowych misek wyposażona jest w specjalną gumową obręcz na spodzie, dzięki czemu nie przesuwają się podczas jedzenia.Wielu właścicieli wybiera miski ceramiczne. Są one cięższe od metalowych czy plastikowych i bardziej stabilne. Taka miska nie przesuwa się, nie ślizga i trudno ją przewrócić. Co więcej ceramiczne naczynia są ładnie wykonane i ozdabiane.Mając dużego psa lub szczeniaka, który na takiego wyrośnie, lepiej zdecydować się na miskę na specjalnym, regulowanym stojaku. Taką miskę można dostosować do wielkości psa w miarę jak rośnie, jest to zatem dobra inwestycja na długie lata. Miski na podwyższeniach poleca się psom cierpiącym na schorzenia stawów lub narażonym na ryzyko skrętu jelit.

Szczególne wymagania mają psy o długich uszach, na przykład spaniele i basety. Dla nich niezbędna będzie miska zwężana ku górze. Dzięki temu pupil nie zamoczy sobie uszy podczas picia wody.

Miski i akcesoria podróżne


Dla właścicieli często podróżujących ze swoimi pupilami zaprojektowano specjalne miski podróżne. Przeważnie wykonuje się je z materiału lub silikonu. Są one lekkie i wygodne. Można je złożyć i schować do toby czy plecaka, gdzie nie zajmą dużo miejsca. Materiałowe miski przydadzą się do podania suchej karmy podczas postoju w podróży samochodem. Natomiast składane miski sylikonowe można wkładać do mikrofalówki. Miskę i bidon na wodę należy zabierać nie tylko w daleką podróż, ale również na długi spacer, szczególnie latem.

Zabawki interaktywne


W każdym domu, w którym mieszka czworonóg muszą znaleźć się co najmniej dwie miseczki, jedna na wodę i druga na karmę. Warto jednak pamiętać, że jedzenie posiłków wcale nie musi wiązać się z nudą i rutyną. Każdy pies odziedziczył po swoich dalekich przodkach zamiłowanie do samodzielnego zdobywania posiłku. Psy uwielbiają wyzwania i chętnie je podejmują, szczególnie gdy stanowią wspólną zabawę z właścicielem. Dlaczego zatem nie podać części dziennej porcji w nieco inny sposób? W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele zabawek interaktywnych, typu Kong, które napełnia się karmą. Zabawka zmusza psa do pracy umysłowej i rozwiązania łamigłówki, dzięki czemu zapewni pupilowi smakowitą rozrywkę.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz