wtorek, 19 stycznia 2016

Przyczyny niedowagi u psówChudnięcie u psiaka zawsze powinno wzbudzić czujność opiekunów. Niedowaga u naszych ulubieńców ma różne oblicza.  Pupil z niechęcią patrzy na miskę z jedzeniem lub przeciwnie je za dwóch, a mimo to nie przybiera na wadze?  Aby pomóc naszemu czworonogowi musimy najpierw zastanowić się, co może być przyczyną jego niskiej masy ciała.Kiedy można stwierdzić niedowagę u psa?


Optymalna waga naszego ulubieńca uzależniona jest od jego wieku, rasy, płci i aktywności. Powinniśmy stale kontrolować kilogramy naszego pupila, aby w porę uchwycić wszelkie odchylenia od normy. Chudy pies ma często widoczne żebra i zapadnięte doły lędźwiowe, dlatego problem bywa widoczny gołym okiem.

Jakie są najczęstsze przyczyny niskiej masy ciała u psów?


Zdrowy i zadowolony pupil zazwyczaj chętnie je swoją karmę, dlatego znacznie częstszym problemem niż niedowaga u psów, jest nadwaga. Przyczyny niskiej masy ciała u czworonogów są niezwykle zróżnicowane, należą do nich m.in. niewłaściwe żywienie, choroby somatyczne i przewlekły stres.

Niewłaściwe żywienie psa


Pożywienie naszego psiaka musi być nie tylko odpowiednio zbilansowane pod kątem wszystkich składników, ale też dobrane do jego aktywności. Być może, pomimo że podajemy pupilowi dobrą karmę, nie zaspokaja ona wszystkich jego potrzeb. Jeśli sami komponujemy dietę czworonoga musimy sprawdzić, czy bilans składników odżywczych w pożywieniu jest prawidłowy. Również alergia czasami prowadzi do chudnięcia psa, ze względu na powtarzające się problemy z układem pokarmowym.

Utrata apetytu


Nasz czworonóg nie ma ochoty na ulubioną niegdyś karmę? O ile utratę apetytu łatwo zauważyć, dużo trudniej znaleźć jej przyczynę. Niechęć do jedzenia może być symptomem wielu chorób, począwszy od problemów z zębami, na nowotworach skończywszy. Możliwe też, że dieta naszego ulubieńca jest dla niego zbyt monotonna i potrzebuje on zmian. Brak łaknienia towarzyszy ponadto stresowi, depresji i innym zaburzeniom behawioralnym.

Choroby nowotworowe


Utrata masy ciała bywa powiązana z rozwijającą się chorobą nowotworową. Jeżeli nasz pupil jest już w podeszłym wieku, a nagle i w krótkim czasie stracił wiele kilogramów musimy podjąć staranną diagnostykę. Nowotwory miewają różne objawy w zależności od lokalizacji i stadium zaawansowania, chudnięcie zawsze stanowi jednak poważny sygnał ostrzegawczy.

Problemy psa z trzustką


A co jeśli nasz pies jest ciągle głodny, a mimo to chudnie?  Prawdopodobnie cierpi na cukrzycę lub zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. Także i w tym przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza i jak najszybsze wdrożenie skutecznego leczenia.

Choroby pasożytnicze


Nasz zwierzak może mieć niedowagę ze względu na inwazję pasożytów. Obecność tasiemca czy glisty w organizmie pupila często prowadzi do biegunek, utraty apetytu i zaburzeń trawienia, a w konsekwencji także do utraty masy ciała. Nasz ulubieniec może jednak jeść chętnie i więcej niż zwykle, a mimo to nie przybierać na wadze. Choroby pasożytnicze są szczególnie niebezpieczne dla młodych psów, zawsze jednak należy dbać o regularne odrobaczanie czworonogów.

Psie choroby przewodu pokarmowego


Istotnym czynnikiem wpływającym na utratę masy ciała u psów są choroby przewodu pokarmowego. Być może czworonóg cierpi na zaburzenia wchłaniania, zapalenie jelit lub inne problemy trawienne. Tego typu chorobom często towarzyszą różnorodne objawy ze strony układu pokarmowego (m.in. biegunki, wymioty), jak i objawy ogólne (np. zły stan sierści).

Przewlekły stres u psa


Pies może stracić apetyt ze względu na przewlekły stres. Utrata kompana, długa rozłąka z opiekunem, zbyt mało ruchu i zabaw – to tylko niektóre z czynników stresogennych. Przed podjęciem działań zmierzających do poprawienia komfortu psychicznego pupila musimy jednak koniecznie wykluczyć choroby somatyczne.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.com

Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz