środa, 30 lipca 2014

Zabawki dla psów

Zabawki dla psów
Psy lubią zabawki, a my lubimy im je kupować. Czy są one naprawdę naszym podopiecznym potrzebne? Jakie zabawki wybierać?

Dlaczego psy potrzebują zabawek?


Zabawa jest ważnym elementem życia szczeniąt. Nie chodzi tylko o to, że sprawia im przyjemność. Jest ona także formą nauki. Bawiąc się szczenięta nabywają umiejętności, które będą im potrzebne w dorosłym życiu. Rozwijają przy tym nie tylko swoją sprawność fizyczną, ale i intelektualną.

Zabawki dla psów
Ciekawe jest to, że psy zachowują chęć do zabawy praktycznie do końca życia. Bawią się, dopóki mają na to siłę. Naukowcy (przynajmniej niektórzy) uważają, że jest to wspólną cechą zwierząt domowych – jeden z ubocznych skutków udomowienia. Wysuwają tezę, iż psy nawet po osiągnięciu dojrzałości zachowują wiele cech szczenięcych. Niejako nigdy do końca nie dorastają. Dlatego zabawki potrzebne są także dorosłym osobnikom.

W życiu dorosłych psów zabawa pełni podobną rolę, jak w życiu szczeniąt. Dostarcza rozrywki i służy nauce (psy uczą się do końca życia, choć im są starsze, tym trudniej im przychodzi). Ponadto zabawa pozwala utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, a tym samym opóźnia efekty starzenia. Warto więc nawet psich seniorów zachęcać do zabawy.

Zabawki dla psów
Dla nas, właścicieli psów, ważne jest to, że wspólna zabawa ułatwia nawiązanie kontaktu z pupilem i zacieśnia nasze więzi z nim. Zabawa jest również najlepszą formą szkolenia – w ten sposób najszybciej nauczymy zwierzaka wykonywania naszych poleceń, a nawet cyrkowych sztuczek.

Jakie zabawki wybrać dla psa?


Biorąc pod uwagę to, co powiedzieliśmy sobie powyżej, nie dziwi ogromna liczba różnorodnych zabawek dla psów, dostępnych w sklepach zoologicznych. Czasami aż trudno nam wybrać. Które z nich są najlepsze?

Zabawki dla psów
Kupując zabawkę dla psa przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest ona bezpieczna dla naszego pupila. Ważne jest na przykład to, z jakiego materiału wykonana ona wykonana. Zdecydowany prym wiodą tu zabawki z bawełny i lateksu, ponieważ materiały te uchodzą za najbardziej bezpieczne, nawet dla szczeniąt.

Dobra zabawka dla psa (szczególnie dla szczeniaka) nie powinna mieć również elementów, które łatwo oderwać. Istnieje bowiem ryzyko, że pies może je połknąć. A skoro już o tym mowa, to kupując zabawkę, zwróćmy uwagę na jej wielkość – jeśli jest zbyt mała, pies może ją w całości połknąć i zablokować sobie jelita.

Zabawki dla psów
Rodzaj zabawki, jaką kupujemy, zależy od jej przeznaczenia. Dla przykładu gumowe kości i inne gryzaki służą psu do samotniej zabawy. Dzięki nim ma zajęcie, gdy my nie możemy poświęcić mu uwagi. Zajęcie to polega oczywiście głównie dla gryzieniu i żuciu. Zabawki te spełniają jeszcze jedną ważną rolę – pomagają rozwijać mięśnie szczęki i żuchwy, oraz utrzymać zęby i dziąsła w zdrowiu. Z tego powodu niektórym tego typu zabawek nadaję się kształt, dzięki którym funkcja ta spełniana jest jeszcze efektywniej. Z kolei do wspólnej zabawy z pupilem idealnie nadają się wszelkie piłki, aporty i sznury.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

1 komentarz:

  1. Ja osobiście uwielbiam zabawki z chowanym w środku jedzeniem, Jeff potrafi się nimi zajmować godzinami. Uwielbia zwłaszcza coś takiego: http://pet-pocket.pl/kube-dog.html chociaż ma też kilka innych. Chociaż ta też jest najfajniej wykonana :)

    OdpowiedzUsuń