czwartek, 3 lipca 2014

O czym powinniśmy pamiętać, kupując kaganiec dla psa?

O czym powinniśmy pamiętać, gdy kupujemy kagańca dla psa?
Zaczęło się lato i choć dużych upałów jak na razie nie ma, mogą jeszcze nadejść. Wysokie temperatury są dla naszych psów równie męczące i trudne do zniesienia, jak dla nas. Pomyślmy zatem, jak pomóc im przetrwać upalne dni. Warto na przykład kupić specjalne turystyczne poidło dla psa, by mógł się napić podczas długich letnich spacerów. Koniecznie też przyjrzyjmy się kagańcowi naszego pupila. Czy na pewno jest odpowiedni? Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawy, ale źle dobrany kaganiec może nawet być przyczyną śmierci psa!

Jaki kaganiec powinniśmy wybrać dla naszego psa?


Odpowiedź na pytanie o to, jaki kaganiec jest dla naszego pupila najlepszy jest bardzo prosta: taki, w którym będzie mógł bez problemu dyszeć. Jest to najważniejsza cecha dobrego kagańca dla psa. Dlaczego?

Kiedy nam jest gorąco, pocimy się. W ten sposób nasze organizmy pozbywają się nadmiaru ciepła. U psów wygląda to zupełnie inaczej. W odróżnieniu od nas, mają one tak niewiele gruczołów gruczołów potowych, że nie odgrywają one żadnej roli w termoregulacji. Schładzanie ciała odbywa się u nich poprzez błony śluzowe wewnątrz pyska. Dlatego, podczas upałów lub w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego nasze psy otwierają szeroko pyski, wywieszają języki i intensywnie dyszą.

Kaganiec, którego gryf (czyli ta jego część, która otacza pysk) ma niedostatecznie mały obwód, uniemożliwia psy właściwą termoregulację. Nie mogąc swobodnie dyszeć zwierzę nie ma możliwości pozbycia się nadmiaru ciepła z organizmu, co może mieć poważne konsekwencje. Psu grozi udar cieplny, a nawet śmierć z przegrzania!

Pamiętajmy o ty, gdy będziemy kupować kaganiec dla naszego pupila!

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz