środa, 26 października 2022

Drontal – jak bezstresowo odrobaczyć psa?


Pasożyty wewnętrzne, nazywane potocznie robakami, są prawdziwą zmorą zwierzaków. Mogą atakować z ukrycia, dawać bardzo niekonkretne objawy, a do tego oczywiście rujnują organizm pupila i pogarszają jego samopoczucie. Ataku pasożytów absolutnie nie wolno bagatelizować, bo prowadzi on do wyniszczenia wielu organów u psiaka, w tym zwłaszcza układu pokarmowego.

Niedobory substancji odżywczych (które zabierają mu pasożyty) oraz szkodliwe produkty przemiany materii, które robaki produkują, mogą okazać się naprawdę wykańczające. Pasożyty najprościej i najskuteczniej zwalcza się wtedy, kiedy jest ich jeszcze stosunkowo mało. Prawdziwe chmary szkodników żyjących w organizmie zwierzaka mogą nawet zaczopować jelita i często trzeba je truć etapami, aby organizm miał jak pozbyć się martwych osobników. Odrobaczanie zawsze należy wcześniej skonsultować z weterynarzem, warto jednak pamiętać, że zazwyczaj sam zabieg możemy bezproblemowo przeprowadzić sami, w domu. I tu z pomocą przychodzi właśnie Drontal – bezpieczny i łagodny (ale bardzo skuteczny!) środek odrobaczający dla psiaka. Warto wiedzieć o nim nieco więcej.


Po czym poznać, że pies ma pasożyty?


Pasożyty potrafią dawać bardzo konkretne objawy, ale zdarza się też tak, że sygnały wysyłane przez organizm nie są łatwe do rozpoznania. Wielu właścicieli ma też problem z odróżnieniem, czy psiak walczy z atakiem pasożytów, czy też cierpi na alergię pokarmową, infekcję żołądkową albo wręcz zmaga się z poważnymi zaburzeniami układu pokarmowego o podłożu nowotworowym. Dlatego jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące  objawy, należy koniecznie zabrać psiaka do weterynarza. Lekarz nie tylko obejrzy pupila i przeprowadzi z nami wywiad, ale też zleci podstawowe badania na wykrycie pasożytów z kału i krwi. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że walczymy z robakami, a nie jakimś innym schorzeniem.


Jakie są najczęstsze objawy zakażenia pasożytami wewnętrznymi? Wśród najpopularniejszych sygnałów są oczywiście biegunka i wymioty, często w pakiecie, co bardzo wyniszcza organizm zwierzaka i może prowadzić do groźnego odwodnienia. Do tego często dochodzą bóle brzucha, wzdęcia, brak apetytu i tracenie na wadze. Wiele psiaków wcale nie traci apetytu, ale - mimo pochłaniania sporych porcji pożywienia - zaczyna chudnąć. To jeden z alarmujących sygnałów.


Niektóre pasożyty, jak popularną psią glistę oraz tasiemce, możemy zaobserwować w kale kudłacza. W przypadku glisty będą to białawe lub różowawe nitki, a przypadku tasiemca – poruszające się człony przypominające ziarenka ryżu. Takie fragmenty pasożytów znajdziemy też wokół odbytu psiaka czy na jego posłaniu. Zdarza się także i tak, że w kale znajdziemy krew albo śluz. Czasami zmienia on także barwę i konsystencję.


Pasożyty nie tylko osłabiają organizm zwierzaka, pozbawiając go wielu ważnych składników odżywczych, ale też produkują toksyny, które dodatkowo zatruwają organizm. Martwe robaki obecne w dużych ilościach mogą blokować jelita. Są też takie rodzaje pasożytów wewnętrznych, które żywią się krwią. W efekcie pupil zaczyna mieć również anemię.


Jak odrobaczać psa?


Dobrze jest wiedzieć, że psiaka należy odrobaczać regularnie, nawet wtedy, kiedy nie widać żadnych objawów ataku pasożytów. W małych ilościach mogą być one bowiem nie do wykrycia. Regularne odrobaczanie psiaka zabezpiecza go przed zmasowanym (i przez to groźnym) atakiem robaków. Odrobaczanie działa też profilaktycznie, czyli osłonowo. Nie znaczy to, że odrobaczanie uodparnia na pasożyty, bo tak niestety nie jest, ale „wymiatanie” z organizmu robaków, które nie zdążyły się jeszcze zadomowić sprawia, że szybko i niemal bezobjawowo pozbywamy się problemu i nie dopuszczamy do rozwoju robaczycy.


Odrobacza się już nawet szczenięta. Bez wykonania tego zabiegu nasz psiak nie będzie mógł pojechać za granicę, niektóre kraje mają bardzo restrykcyjną politykę w tej kwestii. Poza tym odrobaczanie to po prostu kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia naszego zwierzaka.


Szczeniaki odrobacza się już w 2-3 tygodniu życia, ponieważ większość z nich rodzi się z larwami pasożytów w jelitach. Proceder powtarza się często, nawet co 3 tygodnie. Jest to zgodne z kalendarzem odrobaczania psich maluchów i na pewno nasz weterynarz zapozna nas z tą procedurą. Dorosłe zwierzaki odrobaczamy już rzadziej: co 2-3 miesiące, a czasami nawet co pół roku. Jest to związane z miejscem zamieszkania, trybem życia, czasem przebywania na dworze. Jako dorosłego (w przypadku odrobaczania) traktuje się zwierzaka powyżej 6 miesiąca życia.


W jaki dokładnie sposób odrobacza się psa? Najpopularniejsze są tabletki. Ponieważ wiele psiaków nie miało najmniejszej ochoty ich łykać, na rynku pojawiły się tabletki smakowe (właśnie marki Drontal), co znacznie ułatwia ich przyjmowanie. W sklepach zoologicznych dostępne są też specjalne krople na odrobaczanie. Ponieważ pasożyty są wewnętrzne, specyfik na nie też musi być aplikowany do środka, czyli połknięty przez pupila. Natomiast do walki z jajkami i larwami rozsianymi po domu przydają się specjalne spraye.


Jak reaguje organizm psiaka na tabletkę lub inny preparat? Pozbywa się robaków wraz z kałem Sam kał może być nieco luźniejszy, ale odrobaczanie nie powinno zmienić się w długotrwałą biegunkę albo wymioty. Jeśli tak się dzieje, nasz kudłacz jest najprawdopodobniej uczulony na któryś składnik preparatu i trzeba go zabrać na badania do specjalisty.


Drontal – bezstresowe odrobaczanie psa


Drontal to uznany i popularny producent preparatów na odrobaczanie psiaków czy mruczków. Możemy bez lęku sięgać po produkty tej marki, o ile oczywiście nasz zwierzak nie ma alergii na któryś ze składników, zdarza się to jednak bardzo rzadko. Musimy pamiętać, że ilość preparatu dopasowuje się do wagi zwierzaka, czasami także jego wieku czy ogólnego stanu zdrowia. Zwłaszcza jeśli nie mamy praktyki w odrobaczaniu, warto wcześniej skonsultować sprawę z weterynarzem.


W ofercie znajdziemy przede wszystkim Dog Drontal Flavour, czyli tabletki na odrobaczenie psiaka o pysznym smaku, który sprawi, że futrzak chętnie przyjmie lek. Koniec z walczeniem o podanie tabletki, koniec z siłowym otwieraniem pyska czy próbami namawiania zwierzaka. Nie musimy już stosować żadnych tricków ani przemycać tabletki w pożywieniu, bo kudłacz połknie ją sam, bez grymaszenia.


Tabletki Drontal Flavour mają postać smacznej kosteczki. Kojarzą się zatem głównie z przysmakiem, a nie z lekiem. Drontal eliminuje wszystkie popularne pasożyty bytujące w psich jelitach, wpływa też dobrze na psie samopoczucie. Jest produktem całkowicie bezpiecznym. Warto przyjmować go średnio raz na 3 miesiące, aby zapobiegać rozwoju robaczycy u czworonoga.


Drontal ma kuszący, mięsny smak i zapach, więc żaden kudłacz nie powinien potraktować go obojętnie. Jeśli jednak są jakiekolwiek problemy z podaniem, możemy lek zmieszać z jedzeniem i w takiej formie zaserwować go pupilowi. Produkt poradzi sobie z obleńcami, lamiami czy tasiemcami. Działa łagodnie, ale bardzo skutecznie. Ogólna zasada dawkowania jest taka, że podajemy jedną kosteczkę na każde 10 kilogramów masy ciała zwierzaka. Zapoznajmy się dokładnie z ulotką i informacjami na opakowaniu, a jeśli mamy jakieś wątpliwości, zawsze możemy porozmawiać z naszym weterynarzem.

↓ Drontal - tabletki na pasożyty


W ofercie znajdziemy także Drontal Plus, dla psiaków o dużych gabarytach. Wówczas podajemy jedną kosteczkę leku na każde 35 kilogramów masy ciała pupila. Pamiętajmy też, że nie odrobacza się suk w ciąży, karmiących młode oraz chorych zwierzaków. 


Autor: Magdalena Dolata 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz