piątek, 9 września 2022

Ranking karm dla psów ras dużych

Psiaki ras dużych i olbrzymich potrzebują specjalnej diety, aby prawidłowo się rozwijać. W końcu spora masa ciała to wyzwanie dla układu kostnego, zaś raczej krótki (w stosunku do długości ciała) układ pokarmowy wymaga wyjątkowej troski, ponieważ inaczej można go zwyczajnie przeciążyć.

Karmy dla kudłaczy ras dużych muszą być lekkostrawne i odżywcze, dobrze zbilansowane kalorycznie i oczywiście bazujące na składnikach z najwyższej półki. W dzisiejszych czasach nie musimy wydawać majątku na karmy Premium czy Super Premium, są one o wiele bardziej dostępne cenowo, można też kupić produkt hurtowo, aby wyszło trochę taniej. Oszczędzać na psim zdrowiu natomiast nie wolno. Jaką zatem warto wybrać karmę? Na co zwrócić uwagę? I oczywiście: jak ją mądrze podawać, aby psiak się najadł, ale nie przejadł?

Jakie są psy ras dużych?

Psiaki ras dużych i olbrzymich wyglądają bardzo dostojnie i prezentują się niemal groźnie, ale to tylko pozory, bo w rzeczywistości są niezwykle delikatne i wrażliwe. Wbrew obiegowej opinii kudłacze ras dużych potrzebują o wiele bardziej lekkostrawnej diety czy przestrzegania pór posiłków. Co więcej, narażone są na wiele schorzeń, zwłaszcza tych dotyczących układu kostno-ruchowego. W końcu organizm ma co dźwigać!

Psiaki ras dużych nie są może przesadnie chorowite, ale nie da się ukryć, że rzadko są długowieczne. Oczywiście wiele zależy od rasy, ale niestety zasada jest taka, że psiaki duże i olbrzymie zazwyczaj żyją maksymalnie 10 lat. To wciąż dużo, aby zwierzaka pokochać, zbudować z nim więź i rzecz jasna zadbać o niego! Wyjątkowo zadbane psiaki (i te mające dobre geny) mogą przecież nie okazać się statystycznymi pupilami i pożyć o wiele dłużej.

Warto zatroszczyć się o to, aby do późnej starości kudłacz zachował dobrą formę i witalność. Ogromny wpływ ma na to tryb życia (odpowiednia ilość ruchu) oraz dieta. Psiaki ras dużych potrzebują naprawdę sporych dawek aktywności fizycznej, co oczywiście nie oznacza, że można je przetrenować. Nadmierny wysiłek fizyczny prowadzi do kontuzji i niedomagania układu kostnego, co zdecydowanie nie przełoży się na dobry stan zwierzaka. Trenujmy zatem z głową i nie zapominajmy, że do wyczynowych zadań należy przymierzać się etapami. Codzienny ruch na świeżym powietrzu jest natomiast obowiązkowy. Trzy spacery dziennie to minimum, a jeden z nich powinien trwać dłużej niż godzinę. Bieganie, skakanie czy tropienie to doskonałe aktywności i do tego sposób na zbudowanie głębokiej więzi z pupilem.  

Druga bardzo ważna sprawa to dieta. Jeśli nasz psiak nie będzie się prawidłowo odżywiał, a pełnowartościowe posiłki zastąpi w jego misce jedzenie śmieciowe, to z pewnością nie pożyje długo i szczęśliwie. Dbajmy zarówno o wysokiej jakości pożywienie, jak i przestrzeganie odpowiednich dawek karmy, ponieważ otyłość w przypadku zwierzaków ras dużych kończy się naprawdę źle, zwłaszcza dla układu ruchu.

Suche karmy dla psów ras dużych i olbrzymich ↓

Jaka karma dla dużych psów?

Dobra karma dla psiaków ras dużych to przede wszystkim produkt dedykowany właśnie tej grupie. Szukajmy w sklepach produktów właśnie dla psiaków ras dużych i olbrzymich. Zapraszamy do Kakadu, gdzie można znaleźć szeroki wybór karm tego typu. Kupować je można zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i poprzez stronę internetową.

Przede wszystkim nasz kudłacz potrzebuje substancji, które wzmocnią jego układ kostny i ochronią go przed uszkodzeniami w przyszłości. Szukajmy w składach karm takich substancji jak chondroityna, glukozamina oraz kolagen. Z kolei delikatny układ pokarmowy osłoni kompleks probiotyków i prebiotyków, zaś błonnik zadba o prawidłową przemianę materii. Metabolizm tłuszczów poprawi L-karnityna, a kwasy Omega-3 i Omega-6 korzystnie wpłyną na stan sierści oraz futra.

Oczywiście trzeba pamiętać, że psiaków dużych ras jest wiele i niektóre z nich mają bardzo specyficzne potrzeby żywieniowe, które należy uwzględnić. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie karmy dedykowanej konkretnej rasie.

Ranking karm dla psów ras dużych

Karm na rynku jest wiele, ale tylko niektóre są naprawdę znakomite. Po takie zdecydowanie warto sięgać! Poniżej przedstawiamy ranking produktów dla psów ras dużych.

Brit Fresh Adult Fit and Slim 

Karmy Brit Fresh to jakość sama w sobie. Proponowany tu produkt to karma sucha z indykiem i dodatkiem ryżu. Znajdziemy w niej dużo glukozaminy, chondroityny oraz kolagenu. Dodatkowo do karmy dodano omułki. Jest też lekkostrawna dzięki mniszkowi lekarskiemu, drożdżom browarnianym oraz specjalnemu bukietowi ziół.

Fitmin for Life Adult Large Breeds

To sucha karma, która zawiera zarówno suszone, jak i surowe mięso. Smakowitym dodatkiem jest cykoria, która stanowi doskonałe źródło naturalnych prebiotyków. W składzie znajdziemy także chondroitynę czy glukozaminę. Karma zawiera mięso z indyka, podroby, mięso wieprzowe oraz wołowe, a do tego olej z łososia, drożdże, otręby czy jukę.

Hill’s Canine Adult Large Breed

Karma z linii Science Plan to bogactwo naturalnych składników pochodzących od lokalnych dostawców. Delikatny kurczak i rozpływające się w pysku jagnięcina są nie tylko pyszne, ale także lekkostrawne, co na pewno doceni układ pokarmowy zwierzaka. W pakiecie komplet witamin i minerałów oraz substancje wzmacniające stawy.

Eukanuba Adult Large Breed

Karmy Eukanuba zawsze są najwyższej jakości, więc nie mogło zdarzyć się inaczej w przypadku tego produktu. Do wyboru mamy kilka gramatur opakowań, a wszystkie są pełne chrupiących granulek, które nie tylko wspomagają psiaka podczas wysiłku fizycznego, ale skutecznie radzą sobie także z kamieniem nazębnym. W składzie smakowity kurczak albo indyk.

Royal Canin Maxi Puppy

W rankingu nie mogło zabraknąć też karmy dla najmłodszych psiaków ras dużych! W końcu zdrowa dieta powinna zacząć się od najmłodszych lat, aby osłaniać stawy i inwestować w wysoką witalność oraz odporność organizmu. Karma z kompleksem witamin i probiotyków wspiera układ kostny, zęby oraz sierść malucha. Delikatna wołowina z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym.


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz