piątek, 11 grudnia 2020

Jak dbać o zęby gryzoni?

Jak dbać o zęby gryzoni?

Przerost zębów to niestety dość częsta przypadłość dotykająca domowe gryzonie. Trzeba pamiętać, że siekacze tych zwierzaków rosną przez całe życie, w związku z czym wymagają regularnego ścierania. W przeciwnym razie zaczynają przerastać, czym powodują ogromny dyskomfort i znacznie utrudniają normalne pobieranie pokarmu. Po czym rozpoznać przerost zębów u pupila? Jak dbać o zęby gryzonia?

Przerost zębów u gryzoni


Niestety większość problemów stomatologicznych, z jakimi borykają się gryzonie i króliki to wynik zaniedbań ze strony opiekuna. Gdy pokarm pupila jest zbyt miękki, a w jego klatce i otoczeniu brak jakichkolwiek innych przedmiotów odpowiednich do gryzienia, to zwierzak po prostu nie ma na czym ścierać swoich zębów. Dostarczenie gryzoniowi takich materiałów, czy to w formie twardych przekąsek, czy gryzaków jest naszym obowiązkiem. Warto o tym pamiętać, gdyż przerośnięte siekacze stwarzają duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pupila. Mogą wywoływać ból i dyskomfort, utrudniać zwierzakowi jedzenie, a czasem i zupełnie je uniemożliwiać.

Kolejną z możliwych przyczyn przerostu zębów u gryzoni są wady zgryzu. Chodzi tu o sytuację, gdy siekacze rosną pod nieprawidłowym kątem i przez to nie mogą być prawidłowo ścierane podczas gryzienia. Zęby mogą wystawać z pyszczka, ale zdarza się, że rosną do wewnątrz, co jest szczególnie niebezpieczne dla małego gryzonia. Zbyt długie zęby mogą nawet przebić podniebienie lub żuchwę, więc warto regularnie sprawdzać stan uzębienia pupila i reagować szybko, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego.

↓ ZIOŁOWE PRZYSMAKI DLA GRYZONI ↓

Objawy problemów z uzębieniem u gryzoni


Na wczesnym etapie przerostu zębów trudno wyodrębnić specyficzne objawy kliniczne. Jednak uważnie obserwując pupila, można zauważyć stopniowo nasilające się trudności z pobieraniem pokarmu. Zwierzak może mieć znacznie mniejszy apetyt lub wybierać jedynie miękki pokarm z miski, co sprzyja dalszym przyrostom zębów. Z czasem problem się nasila, a gryzoń zaczyna tracić na wadze, zmienia się jego wygląd i pogarsza ogólna kondycja.

Gdy zęby są już bardzo długie, ich ostre krawędzie mogą ranić język i policzki, a podczas prób gryzienia pokarmu słuchać charakterystyczne zgrzytanie. U chomików może pojawić się także obrzęk żuchwy i ślinotok, a u szynszyli – kichanie oraz wydzielina z worków spojówkowych. Często pojawiają się także twarde zgrubienia i wypukłości na żuchwie, świadczące o wrastaniu korzeni zębów.

Jak zadbać o zęby gryzonia?


Aby zapobiec przerostowi zębów u gryzonia, warto przede wszystkim dowiedzieć się jak najwięcej o jego potrzebach żywieniowych. Pamiętajmy, że każdy gryzoń odżywia się nieco inaczej, a produkty wchodzące w skład jego naturalnej diety często sprzyjają ścieraniu zębów. Zadbajmy więc o to, by jadłospis pupila jak najbardziej przypominał to, czym zwierzak odżywiałby się w warunkach naturalnych.

W jego klatce i najbliższym otoczeniu powinny też znaleźć się materiały umożliwiające ścieranie siekaczy. Mogą to być między innymi gryzaki i zabawki drewniane dla gryzoni, które idealnie sprawdzają się w roli pilnika do zębów. W sklepach zoologicznych znajdziemy też gryzaki w formie przekąsek i ciasteczek, a ponadto suszone warzywa, owoce i korzenie. Takie specjały nie tylko pomagają ścierać zęby zwierzaka, ale i stanowią cenne źródło witamin i błonnika, będącego najważniejszym elementem diety gryzoni. Doskonałym remedium na stale rosnące siekacze są również spreparowane gałązki drzew liściastych, takich jak jabłoń, wierzba czy leszczyna. Ich podgryzanie pozwala ścierać zęby, a przy tym sprawia zwierzakowi ogromną frajdę.

Leczenie zębów gryzonia


Jeśli u gryzonia doszło już do dużego przerostu siekaczy, to same gryzaki niestety nie wystarczą. Zęby trzeba będzie przyciąć u weterynarza, a być może też powtarzać takie zabiegi co jakiś czas, jeśli przyczyną problemu okazała się wada zgryzu. Po przycięciu zębów powinniśmy też dokładniej przyjrzeć się diecie gryzonia i zadbać o to, by znalazło się w niej więcej twardych składników. Zachęcajmy też pupila do gryzienia, serwując mu zdrowe gryzaki w formie gałązek oraz suszonych ziół. Takie zmiany są niezbędne, jeśli zależy nam na tym, by problem już więcej nie powrócił.

↓ GRYZAKI DLA GRYZONI ↓

Sklep Telekarma
 
Tekst: Angelika Podgajna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz