piątek, 13 czerwca 2014

Jak dbać o psie zęby?

Jak dbać o psie zęby?
Opiekując się naszym psem nie powinniśmy zapominać o jego uzębieniu. Powinniśmy o nie dbać, jak o futro, oczy czy uszy, ponieważ pies tak samo jak człowiek może cierpieć na choroby zębów i dziąseł. Mogą być one nie tylko źródłem bólu dla psa, czy utrudniać mu jedzenie, ale również prowadzić do zakażenia całego organizmu.

Pasty i szczoteczki do zębów dla psa


Jeszcze wcale nie tak dawno temu nikomu nie przyszłoby nawet do głowy, by myć psu zęby. Jednak to, co kiedyś wydawało się czymś niezwykłym, teraz staje się coraz bardziej powszechne, a w sklepach zoologicznych są dostępne specjalne szczoteczki i pasty do zębów dla psów. Lepsze są one niż ich ludzkie odpowiedniki, ponieważ odpowiadają potrzebom  zwierzaka – szczoteczki mają kształt, dostosowany do budowy psich zębów, a pasty odpowiedni skład i smak.

Choć psie szczoteczki i pasty różnią od ludzkich, to sposób szorowania zębów jest podobny i tak, jak w przypadku ludzi, najlepiej byłoby robić to po każdym posiłku. Problemem może jednak okazać się niechęć pupila do współpracy. Zatem zanim zabierzemy się za regularne mycie jego uzębienia, trzeba zwierzaka do tej czynności przyzwyczaić. Zapoznajemy go ze szczoteczką i dajemy do spróbowania pasty. Musi przekonać się, że nie ma w nich niczego złego.

Spray do pielęgnacji zębów dla psa


W codziennej pielęgnacji psiego uzębienia bardzo przydatne mogą być również preparaty w sprayu, którymi spryskujemy zęby i dziąsła zwierzaków. Zależnie od produktu, mają one właściwości bakteriobójcze, ograniczające tworzenie się płytki nazębnej, łagodzące i pielęgnujące. Ponadto odświeżają oddech.

Smakołyki i zabawki do czyszczenia zębów dla psa


Dobrym sposobem na utrzymanie psiego pyszczka w zdrowiu jest także regularne podawanie mu smakołyków do czyszczenia zębów. Tym bardziej, że ta metoda dbania o higienę jamy ustnej raczej nie spotka się ze sprzeciwem ze strony naszego pupila. Szczególnie tego z natury łasego na smakołyki..

Przysmaki czyszczące działają w dwojaki sposób. Po pierwsze, mogą zawierać składniki takie, jak chlorofil, które oczyszczają zęby i dziąsła, eliminują brzydkie zapachy oraz łagodzą podrażnienia. Po drugie mechanicznie usuwają płytkę nazębną, gdy pies je gryzie i żuje. W ten drugi sposób działają również zabawki czyszczące zęby.

Właściwa karma dla psa


A skoro już o gryzieniu mowa, to niestety często zapominamy, jak ważne jest ono dla utrzymania psiego pyszczka w zdrowiu. Podczas gryzienia twardych rzeczy nasz pupil w naturalny sposób ściera sobie kamień nazębny i masuje dziąsła. Dotyczy to również gryzienia pokarmu. Błędem, który czasami popełniają właściciele psów jest podawanie im wyłącznie karmy mokrej lub bardzo drobnej karmy suchej, których to zwierzęta nie muszą pogryźć przed połknięciem.

To jeszcze jedna korzyść wynikająca z podawania psom suchych karm – ich korzystny wpływ na utrzymanie jamy ustnej w czystości. Na rynku zoologicznym dostępne są nawet specjalne karmy dla psów, które mają tak opracowany kształt krokietów, by owo czyszczenie zębów przebiegało jeszcze sprawniej.

Ważny jest również skład karmy. Nie wystarczająca ilość wapnia i innych minerałów zawartych w diecie znacznie osłabia szkliwo i zębinę sprawiając, że zęby psa stają się podatne na próchnicę.

Regularne wizyty u lekarza weterynarii

Nie zapomnijmy również regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny, w celu sprawdzenia stanu uzębienia naszego zwierzaka. 

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

 
Sklep Telekarma

1 komentarz:

  1. Patyk patykiem, ale są również specjalne patyki i to w dodatku naturalne do czyszczenia zębów takie jak miswak.

    OdpowiedzUsuń