piątek, 29 października 2021

Jak dobrać odpowiednią szczotkę dla naszego pupila?


Sierść krótka i długa, z podszerstkiem lub bez, prosta albo kręcona – jak zadbać o każdą z nich? Pielęgnacja psiej sierści zależy przede wszystkim od tego, z jakim rodzajem włosa mamy do czynienia. Dziś podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią szczotkę dla psa i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie!

Czy każdego psa trzeba czesać?

Niektórym wydaje się, że zwierzaków o krótkiej i pozbawionej podszerstka sierści w ogóle nie trzeba wyczesywać. Nie jest to prawdą. Każdy rodzaj psiej sierści wymaga pielęgnacji, dopasowanej do swoich potrzeb. Psy o sierści bardzo krótkiej i bez podszerstka, takie jak dobermany czy jamniki, wystarczy czesać miękką szczotką raz na dwa tygodnie, ale te o dłuższym i gęstszym futrze będą potrzebowały nieco więcej uwagi.

Warto pamiętać, że regularne szczotkowanie czworonoga poprawia kondycję skóry i wygląd sierści. Ponadto, zapobiega powstawaniu kołtunów i filcowaniu posklejanych włosów. Wyczesana i wygładzona szczotką sierść jest gładka i błyszcząca. Nie zalegają w niej martwe włosy, kurz ani brud, który pies regularnie przynosi z zewnątrz.

KOSMETYKI DLA PSA ↓

Szczotka dla psa – jak wybrać właściwą?

Wybierając szczotkę dla naszego pupila, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, szczotka powinna być dopasowana do rodzaju sierści czworonoga. Pod uwagę należy wziąć nie tylko długość futra, ale także jego gęstość i budowę.

Po drugie, szczotka musi być wykonana solidnie. Wszystkie akcesoria do pielęgnacji zwierzaka należy wybierać tak, aby posłużyły nam jak najdłużej. Szczotka musi być bezpieczna dla zwierzaka i komfortowa w użytkowaniu. Nie może być mowy o szarpaniu czy wyrywaniu włosów albo drapaniu skóry. Pod uwagę warto wziąć i takie szczegóły, jak budowa szczotki, jej wielkość czy poręczny uchwyt.

Rodzaje szczotek dla psów i ich przeznaczenie

Jak już wspomniano, szczotkę dla psa należy dobrać w zależności od rodzaju jego sierści. Jakie produkty znajdziemy w sklepach i dla kogo są przeznaczone?

Szczotka druciana (ze szpilkami)

Porządna druciana szczotka przyda nam się do pielęgnacji psów o sierści długiej lub średnio długiej. Warto mieć ją pod ręką również w przypadku zwierzaków obdarzonych bardzo gęstym podszerstkiem. Szczotki tego rodzaju wyposażone są w gładko zakończone szpilki ze stali nierdzewnej, które rozczesują futro, nie raniąc przy tym zwierzaka. Szczotki druciane różnią się wielkością, kształtem oraz twardością. Należy zatem dopasować produkt do potrzeb konkretnego zwierzaka. Dla przykładu, psy o sierści gęstej i zbitej skorzystają na szczotkowaniu twardą szczotką, a te o cienkich, lekkich włosach – miękką.

Szczotka z naturalnego włosia

Szczotki wykonane z naturalnego włosia są najbardziej uniwersalne i w zasadzie każdy opiekun czworonoga powinien mieć taką w zanadrzu. Taką szczotkę należy znów dopasować do konkretnego rodzaju sierści. Im dłuższa i gęstsza jest sierść, tym dłuższe włosie powinna mieć szczotka. Chodzi o to, by szczecina szczotki sięgała aż do skóry pupila. Dzięki temu wyczeszemy wszystkie warstwy futra, a nie jedynie ich jego wierzch. Regularne szczotkowanie sprawi, że sierść pupila będzie lśniąca, gładka i ładnie ułożona.

Metalowa szczotka pudlówka

Tak zwana pudlówka to szczotka dedykowana psom o bardzo gęstej sierści, mocno podbitej podszerstkiem. Przypomina nieco zwykłą szczotkę drucianą, ale zęby pudlówki są zakrzywione pod kątem 30 stopni. Dzięki temu szczotka lepiej radzi sobie z rozczesaniem kołtunów i nadmiaru puchu z podszerstka. Używanie pudlówki wymaga jednak więcej uwagi. Zęby są dość ostre, więc trzeba uważać, by nie dociskać jej do skóry pupila i go nie podrapać.

Szczotka gumowa lub silikonowa

W tę szczotkę powinno wyposażyć się właściciele psów o bardzo krótkiej sierści. Dzięki niej skutecznie pozbędziemy się martwych włosów z okrywy pupila, usuniemy kurz i inne drobne zabrudzenia. Szczotki gumowe i silikonowe mają różną wielkość i kształty. W sklepach zoologicznych można nawet nabyć taką szczotkę w formie rękawicy. Przy jej pomocy szybko i bezboleśnie wyczeszemy całego pupila.

Furminator

Furminator to urządzenie wyspecjalizowane w usuwaniu nadmiaru gęstego podszerstka. Będzie idealne w okresie linienia, kiedy to psy nim obdarzone gubią wręcz niewiarygodne ilości puchu. Furminator wyczesuje podszerstek bez uszkadzania włosa okrywowego. Należy jednak używać go z wyczuciem, a przed zakupem upewnić się, czy aby na pewno jest wskazany dla rasy naszego pupila.


FURMINATORY ↓

Autorka: Angelika Podgajna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz