piątek, 29 września 2017

Klatka dla myszoskoczka

Myszoskoczki to niezwykle sympatyczne i towarzyskie gryzonie, które każdemu umilą codzienność. Warto wiedzieć jednak, że opieka nad nimi wymaga sporej wiedzy, są to bowiem stworzenia dosyć delikatne, wrażliwe na przeciągi i zmiany temperatur. Potrzebują dużo troski i uwagi ze strony właściciela, a przede wszystkim odpowiednich warunków do życia. Szczególnie ważny będzie zatem wybór bezpiecznej,  a zarazem wygodnej dla myszoskoczka klatki. Liczą się nie tylko wymiary lokum, ale także rodzaj tworzywa, z którego zostało wykonane oraz jego wyposażenie. Jak znaleźć dobrą klatkę dla myszoskoczka?



Jaka powinna być klatka dla myszoskoczka?


Wybierając klatkę dla myszoskoczka pamiętajmy, że są to zwierzaki wyjątkowo podatne na przeziębienia i wrażliwe na przeciągi. Odpowiednie dla gryzonia lokum powinno więc dobrze osłaniać go przed chłodem. Wielu hodowców korzysta z klatek akwariowych lub terrariów o gładkich, całkowicie zabudowanych ścianach. W takim lokum pupilowi nie straszne będą przeciągi czy zmiany temperatur, może ono jednak nie zapewniać odpowiedniej wentylacji, a przecież gryzoń musi mieć także czym oddychać. Decydując się na podobne rozwiązanie musimy zatem zadbać o właściwą cyrkulację powietrza.

Dobrym rozwiązaniem będzie również standardowa klatka z metalowymi pręcikami i plastikową kuwetą na spodzie. Wybierając lokum tego rodzaju zwróćmy uwagę na odległości pomiędzy szczebelkami. Powinny być one jak najmniejsze, ponieważ myszoskoczek z łatwością przeciśnie się przez szerszą szczelinę. Klatka dla gryzonia powinna być również solidna i odporna na jego zęby. Myszoskoczki uwielbiają podgryzać wszystko co nawinie im się pod pyszczek, nie wyłączając z tego plastikowych prętów, miseczek czy poidełek.

Wymiary klatki dla myszoskoczka


Myszoskoczki to energiczne i pełne życia zwierzaki, które wiele czasu spędzają na zabawie, skakaniu, kopaniu i wspinaczce. Potrzeba im do tego odpowiedniej przestrzeni, a zatem im większa klatka, tym lepiej. Wygodne lokum dla gryzonia powinno mieć przynajmniej około 40 litrów pojemności i 25cm wysokości. Pamiętajmy, że myszoskoczek, jak sama nazwa wskazuje, lubi skakać, a zbyt niski sufit może być przyczyną wielu niebezpiecznych wypadków.

Miejmy na uwadze i to, że myszoskoczki to gryzonie żyjące w stadach. Towarzystwo jest im bardzo potrzebne, a żyjąc samotnie stają się markotne i często chorują. Nawet pomimo najszczerszych starań nie zawsze będziemy mogli poświecić pupilowi wystarczającą ilość czasu i uwagi. Warto więc zastanowić się nad zakupem drugiego gryzonia. W takim wypadku klatka również powinna być odpowiednio większa.

Wyposażenie klatki dla myszoskoczka


Niezbędnym elementem wyposażenia klatki myszoskoczka jest domek, w którym gryzoń będzie mógł się schować, odpocząć lub przespać. Domek powinien mieć szerokie wejście i być na tyle duży, by cały zwierzak swobodnie się w nim zmieścił oraz ułożył do snu. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele ładnych domków dla gryzoni, również piętrowych, wykonywanych z materiałów innych niż plastik, na przykład z drewna.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI MYSZOSKOCZKA ↓



W klatce pupila powinny znaleźć się także miski na jedzenie oraz poidło. Najlepiej sprawdzi się poidełko wiszące, koniecznie z metalową końcówką, ponieważ plastikową myszoskoczek szybko pogryzie. Podawanie zwierzakowi wody w misce to zdecydowanie nie najlepszy pomysł. Najprawdopodobniej gryzoń po prostu do niej wejdzie i urządzi sobie kąpiel, a to może przecież skończyć się przeziębieniem. Warto jednak ustawić dodatkowy pojemnik z pisakiem, ponieważ myszoskoczki przepadają za kąpielami pyłkowymi.

Poza podstawowymi elementami wyposażenia niezbędne będą także zabawki. W klatce myszoskoczka nie może zabraknąć kołowrotka, drabinek, hamaków, a także rozbudowanych tuneli i korytarzy.

Czy myszoskoczka można wypuszczać z klatki?


Myszoskoczka nie tylko można, ale nawet trzeba wypuszczać z klatki. Dzięki temu będzie mógł swobodnie pobiegać, poskakać i rozejrzeć się po otoczeniu. Dla jego bezpieczeństwa warto jednak wyznaczyć mu określony teren w pokoju i otoczyć go, tak aby nie mógł uciec. Pamiętajmy też, że pupil potrzebuje naszego towarzystwa, wykorzystajmy więc ten czas na wspólną zabawę. Okazując zwierzakowi czułość i uwagę sprawimy, że będzie czuł się dobrze i bezpiecznie w naszym towarzystwie.

↓ KLATKA DLA MYSZOSKOCZKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz