wtorek, 16 lutego 2016

Dlaczego pies atakuje inne psy?

Pies to chyba jedyne zwierzę, które jest w stanie zdradzić własny gatunek na rzecz przyjaźni z człowiekiem. Sytuacja taka psich właścicieli specjalnie nie dziwi. Zresztą, jak głosi stare powiedzenie i dla człowieka psiak bywa nieraz najlepszym przyjacielem. Sprawa komplikuje się nieco bardziej wtedy, gdy inne czworonogi w naszym pupilu wzbudzać zaczynają nie obojętność, lecz agresję. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.



Psia walka o dominację


Agresywne psie zachowania mogą mieć rozmaite przyczyny, niezwykle często to jednak walka o przywództwo w stadzie bywa wybuchowym punktem zapalnym. O sytuacji tej mówić możemy najczęściej wówczas, gdy więcej psów na stałe bądź tymczasowo mieszka pod jednym dachem. Psy lubią jasno określoną strukturę, wcale nie znaczy to jednak, że raz ustalony wzór funkcjonowania obowiązywać będzie zawsze. Psi status jest negocjowalny – niektóre psy w naszym domowym stadzie starzeją się, inne dorastają, pojawiają się też nowi czworonożni członkowie rodziny. Wobec tych wewnątrzgrupowych przetasowań i ustaleń my, jako właściciele, nie powinniśmy pozostawać obojętni. Warto mieć to na uwadze szczególnie wtedy, gdy do naszej rodziny wprowadzić chcemy nowego psiaka. Z pewnością nie jest to sytuacja, w której warto pójść na żywioł. Przy zapoznawaniu się czworonogów powinniśmy przestrzegać jasno określonych zasad – pomoże nam to zminimalizować ilość stresu i zapobiec obrażeniom, jakie zadać mogą sobie zwierzaki.[1]

Agresja terytorialna – częsta psia przypadłość


Przez długie wieki człowiek trzymał w swym gospodarstwie psa po to, by ten wykonywał powierzane mu zadania. Dziś większość naszych domowych pupili zwolniona jest z jakichkolwiek obowiązków, wciąż oczywistym wydaje się jednak fakt, że psiak pilnować ma domu i jego najbliższego otoczenia. Są oczywiście rasy szczególnie predestynowane do tego zadania, jednak zdecydowana większość naszych domowych czworonogów w pewnym zakresie wykazywać będzie terytorialną agresję. Wtenczas nie tylko człowiek, ale i obcy psiak czy każde inne zwierzę, gdy zbliżyć próbuje się do uznanego za swój terenu, automatycznie staje się intruzem i wrogiem. Warto tu przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że nasz domowy pupil różnie wytyczać może zakres swej posiadłości. Może być to dom bądź dom plus ogród, nie tylko mieszkanie, ale i klatka schodowa, a nawet okoliczne podwórko. Stąd wyprowadzanie na spacer psa z silnie rozwiniętą agresją terytorialną może być naprawdę trudnym zadaniem.

Psiak troszczy się oczywiście nie tylko o nasze włości i domowe obejście. Ma on również rzeczy, które uznaje za swoje i nie lubi, gdy kręci się koło nich jakiś inny czworonóg. Tyczy się to przede wszystkim psiej miski, psiego posłania i ulubionych zabawek. Warto pamiętać więc o tym, że wszystko to stanowić może się zarzewiem konfliktu, jeśli w domu mamy więcej niż jednego psiaka.[2]

Lęk też powodować może psią agresję


Złe doświadczenia oraz brak należytej socjalizacji w pierwszych miesiącach życia sprawić mogą, że przygarnięty przez nas do domu czworonóg wyznawać będzie zasadę, że najlepszą obroną jest atak. Pies może mieć w pamięci traumatyczne doświadczenie spotkania z innym psiakiem – mógł zostać on zaatakowany czy dotkliwie pogryziony, a o tym tak łatwo nie da się zapomnieć. Nasz pupil może być też po prostu nienauczony tego, jak funkcjonować w towarzystwie innych zwierzaków. W tym ostatnim wypadku wszystko, co nowe budzić będzie w nim przerażenie, te zaś agresję.

Pamiętaj, że istnieją rasy psów genetycznie skłonne do agresji


Mówi się, że nie ma złych psów, są tylko źli właściciele. Nie da się ukryć, że tkwi w tym stwierdzeniu ziarno prawdy. Przede wszystkim wybierając domowego pupila, powinniśmy wnikliwie zapoznać się z charakterystyką danej rasy. Wygląd psa i zaspokojenie naszych zachcianek nie mogą być tu  jedynymi decydującymi czynnikami. Niektóre rasy cechuje wzmożona agresja w stosunku do innych zwierząt. Bez winy nie jest tu też człowiek, który pewne psiaki specjalnie selekcjonował tak, by wzmóc w nich zaciętość i waleczność. Czworonogi powszechnie uznawane za groźne, nierzadko sprawdzać mogą się w roli domowych kompanów. Z pewnością jednak właściciel w tym wypadku musi znać się na rzeczy, musi być doświadczonym psim hodowcą, odpowiedzialnym człowiekiem.

Źródła:
[1] http://www.petplace.com/article/dogs/behavior-training/behavior-problems/inter-dog-dominance-aggression
[2] http://www.interdogaggression.com

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.com


Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz